| simandi a întrebat:

Buna ce inseamna core si threads la un procesor?

Răspuns Câştigător
| Rockerul23 a răspuns:

Core=nuclee
Threads=Cand deschizi un program cum ar fi GoogleChrome, are cel putin un proccess.Fiecare procces din acelasi program foloseste la ceva.

2 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Core este nucleul procesorului, iar thread este firul de execuție.
Cu cât ai mai multe thread-uri, cu atât poți rula mai multe aplicații fără întreruperea funcționării normale a sistemului.

| nik14 a răspuns:

Nucleele fizice sunt impartite in mai multe nuclee virtuale(threads)
Cu cat sunt mai multe cu atat se pot imparti mai bine si mai eficient.