| Deiu12213 a întrebat:

Daca un procesor(Ryzen 3 1200)are 4 core si 4 threads. Va lucra ca un octa core sau ca un quad core? Adica care e diferenta intre 8 si 4 threads?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Threadurile, la procesoarele care au asa ceva, sunt un fel de nuclee clonate (simulate).
Si cum a zis aADI, sistemul aloca pentru fiecare program mai resources-hungry, cate un thread separat.
In practica: poti deschide 15 programe mari (editor video, photoshop, de design, de proiectare, etc) pe un procesor cu 4 nuclee si 4 threaduri.
Si poti deschide aceleasi 15 programe pe un procesor cu 4 nuclee si 8 threaduri.
Pe al doilea vor rula mai bine (adica mai stabil), putin mai repede, sansele de freeze vor scadea.

| ziftode a răspuns:

Daca deschizi 1 program care are nevoie mare de procesare dar nu stie de multi-threading asa ca o sa manance un intreg core (windows-ul nu vede core d'alea si core d'alilalte, vede numai procesoare) adica 1/8 din intreaga putere de procesare, NU 1/4, adica nu ocupa un intreg core fizic, ci unul logic, deci, practic, pentru un asemenea program asta e un lucru rau

acum, imbunatatirea apare cand ai un program care produce copii, adica se duplica pe sine insusi in memorie (deschide chrome, deschide 5-10 taburi in el si uita-te in task manager, o sa vezi vreo 20 de procese numite chrome), in momentul ala e mult mai bine sa ai 8 core logice decat 4 core fizice, pentru ca fiecare proces in parte o sa ajunga sa aiba mai mult timp de procesare decat daca ar fi numai 4

evident asta e un lucru cu atat mai bun cu cat de fapt ai FOARTE MULTE PROCESE IN WINDOWS, eu de exemplu am in momentul asta (maret) 286winking

insa mai sunt si alti factori, cum ar fi frecventa, cache de pe procesor, etc...

| alexboss2020 a răspuns:

Nu! Din moment cei ai patru nuclee este clar ca va lucra ca un quad core! Acele threaduri te ajuta sa deschizi mai multe portite(programe) fata de cel cu 4 threaduri, deci te ajuta mai mult la multi tasking dar si la jocurile care folosesc 8 threaduri(ai mai putin cpu usage)!

| aADI a răspuns:

4 core = quad core, așa va lucra. Frecvența conează și seria. Threads=Cand deschizi un program cum ar fi Photoshop are cel putin un proccess.Fiecare procces din acelasi program foloseste la ceva.

| aADI a răspuns:

Deci cu cât ai mai multe threads-uri poți folosii mai multe programe fără să se blocheze sau să aibă probleme de rulare