| anonim_4396 a întrebat:

Ce program de captura desktop, surprinde si imaginea atunci cand deschid un video pe desktop? Si cu ce video player?
Anul trecut am testat Apowersoft Screen Recorder Pro cu Real Player si era ok, acum insa nu mai merge...

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

DOAR IMAGINI? Anul asta e mai simplu, cu VLC (free)
CUM FACI PRINT SCREEN DIN PLAYER VLC? Ruleaza filmul cu VLC in Full Screen (pe tot ecranul) pune stop unde vrei sa faci poza, apoi da click dreapta in player, te duci cu mouse-ul pe -> Video fara sa dai click si apoi click pe ->Obtine o captura de ecran, poza o gasesti in folderul Imagini din partitia C.
Uite un print: http://i.imgur.com/rnSJtCy.jpg

Pentru captura video ->Descarca CamStudio (este tot free)- Desktop Screen Recorder de aici http://sourceforge.net/projects/camstudio/ cu el poti inregistra ecranul desktop-ului tau in timp ce ruleaza un film. uite si un tutorial aici sa vezi cum se procedeaza http://www.pc-config.info/......camstudio/ sau aici http://queen-soft.blogspot.it/......ran-1.html

Sa ma corectezi daca asteptai alt raspuns!

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Buna neluL! Am testat acum programul Cam Studio, insa eu vreau sa inregistrez ecranul desktop-ului in timp ce ruleaza un film si sa se vada imaginile din film pe inregistrare! Nu am putut face asta cu Cam Studio, pe inregistrare nu se vede ce rula player-ul...
Am spus ca in 2013 am facut acest lucru cu Apowersoft Screen Recorder Pro cu filmul ruland pe Real Player, insa nu inteleg de ce acum nu mai prinde imaginile din film... Am incercat si Camtasia Studio dar fara rezultat.

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Sau e posibil ca Apowersoft Screen Recorder Pro sa nu mai poata face asta din cauza vreunui Codec lipsa?

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai versiunea PRO activa? L-ai activat cu licenta?

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Da

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai incercat si in alte playere sa-l rulezi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci stiu sigur ca acel filmulet mergea inregistrat astfel, caci am pastrat inregistrarea, inca o am! a fost doar un test! Ei bine, acum nu merge decat daca deschid fisiere video in format "mp4", iar cel care ma intereseaza sa se vada pe inregistrare este in format "wmv" (nici la "avi" nu merge). Real Player le ruleaza evident, dar nu ies in inregistrare... decat cele mp4. D-asta ma gandesc ca e vorba de vreun codec...

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Da! si anul trecut am facut asta, si nu merge decat pe Real Player. Am facut si acum testul pe alte playere, tot Real Player e cel mai bun. insa dupa cum am spus in mesajul anterior, vad ca nu-mi merge decat pe cele in format "mp4".

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Bandicam ai incercat? Ia vezi prin meniul programului nu ai DirectX\OpenGL windows ->acesta trebuie activat! Uite aici ce face bandicam http://www.programecalculator.ro/......d-te-joci/
Dar nu era mai usor pentru tine sa convertesti videoclipurile in MP4? Din AVI in MP4 sau din WMV in MP4! Daca scrii in google ->convert wmv to mp4 ai chiar si siteuri online... fara sa descarci nimic!

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Bandicam stiu ca l-am testat in trecut... o voi fac din nou. Nu ca nu m-as fi gandit si eu la o conversie laughing dar ma feresc de ele cat pot de mult! Am facut acum conversia din wmv in mp4 si am facut si inregistrarea cu Apowersoft. Acum e altceva care ma cam deranjeaza si nu stiu daca e de vina placa video, memoria sau altceva. In momentul in care filmultul ruleaza in Real Player e totul ok, dar pe inregistrare se vede intrerupt, nu stiu sa explic... are o piedica permanenta laughing merge SACADAT! Pot face ceva in sensul asta?

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai actualizate driverele din computer? Cand filmezi cu Apowersoft inchizi toate procesele nefolositoare din Task Manager? Fa o proba asa...sa vedem cum se comporta!

Pentru drivere poti folosii -> http://www.ma-config.com/en daca nu ai altceva la mana!
Intra aici http://www.ma-config.com/en click pe ->Start the detection click pe Installation (instaleaza agentul My-Config). Dupa instalare click pe ->Start the detection, il lasi sa scaneze apoi intra in ->My drivers si instaleaza driverele vechi sau lipsa.

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Da. le-am actualizat si tot asa se comporta. dar nu mai conteaza!
Am dat un System Restore si din cauza asta Kaspersky imi spune acum ca Lista neagra cu licente este alterata. In trecut, de cate ori dadeam System Restore se intampla asta, nu e prima oara... insa nu mai stiu daca isi revine singur sau. I-am dat Actualizare, dar scrie "Finalizat, nu s-au actualizat toate componentele" si Kaspersky tot pe rosu este!

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu isi revine, reinstaleaza si foloseste aceeasi licenta!

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

L-am reinstalat, acum este OK! Multumesc neluL! O zi minunata iti doresc!

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci,la fel! Nice day!

15 răspunsuri:
| XRiders a răspuns:

Ca video player, iti recomand: http://vidnplayer.com/g1. E usor de folosit si foarte eficient.