| arual93 a întrebat:

Buna,ce router wireless mi-ați recomanda dintre cele 2:http://www.emag.ro/......--pDIR-615 si http://www.emag.ro/......TL-WR841N. Eu m-am gandit la al2-lea TP-LINK TL-WR841N avand in vedere ca imi trebuie unul cu zona de acoperire cat mai mare si o viteza destul de buna.Astept raspunsuri, multumesc.

Răspuns Câştigător
| GeosBIOS a răspuns:

Personal eu sunt pentru D-Link. Sunt foarte usor de configurat, punandu-ti la dispozitie toate cele necesare avand performante zic eu destul de bune. Folosesc un D-Link dir-300 si am semnal decent prin 2 pereti de beton armat la o distanta de 10 m. Acelasi tip de router l-am vazut inregistrand performante mai bune, pe distante mai mari, in case de lemn sau cu peretii din BCA.

Tu cu un model de D-Link mai nou nu ar trebui sa ai prea mari probleme.

Un sfat; daca vrei sa ai semnal pe distante mari, in interesul de a face retea cu o persoana anume si nu de a pune la dispozitie internet prin wireless la un nr mai mare de persoane. Routerele wireless din fabrica, vin cu antene omnidirectionale, avand ca scop sa acopere o suprafata cat mai uniforma imprejur, pentru a pune la dispozitie net-ul la un nr cat mai mare de persoane. Tu, insa daca vrei sa faci retea cu o persoana anume bine ar fi sa schimbi antenele(a) omnidirectionale cu una unidirectionala pe care sa o indrepti in directia celeilalte persoane.