| teiube a întrebat:

Buna cine ma poate ajuta si pe mine mi-am cumparat un router tp-link si nu stiu sa ii fac configuratia cine imi poate explica si mie cum se face mentionez ca am net de la rcs&rds si e prin fir am sunat la ei si mi-a zis ca parolele sunt pe contract dar trebuie facuta configuratia dar nu stiu cum ajutor

2 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

Eu nu am asa ca tine, dar am sa incerc sa-ti explic. Deci.
Pasul 1-Verifici, daca ai un cablu cu doua fire pentru net! Si iti mai trebuie cablul de alimentare.
Pasul 2. Probabil pe router acolo-n spate ai asa: Intrare pentru cablul de alimentatie. 4 locuri in care poti sa bagi cablul acela cu doua varfuri la fel. Si inca unul in capat care are alta culoare (cred) sau e singur, dar iti dai seama tu.
Pasul 3.Conectezi cablul, de alimentare il bagi in priza, Cablul acela cu doua fire la fel unu`l bagi intunu dintre locurile alea 4 iar cablul de la net (RDS) Il bagi in gaura aia (colorata, separata s-au bagat in colt). Daca ai facut totul bine atunci ar trebui sa-ti porneasca routerul si sa ti se aprinda 3 becuri (cred) Asa.
Pasul 4-Aici intervine PC-ul. Dupa ce ai legat toate asa cum trebuie pe spate ar trebui sa ai IP-ul routerului, iar daca nu e atunci cauti in manualul de instructiuni. Dupa ce la-i gasit il introduci ori in Mozilla ori in Chrome acolo sus la IP.
Pasul 5-Daca ai bagat totul corect ar trebui sa-ti apara o fereastra PoP up in care ti se cere Numele si Parola. Aceastea le gasesti pe spatele routereului (In general e admin-admin) Iar dupa ce ai intrat o sa-ti apara Home Pageul la router. De aici ai nevoie de manualul de instructiuni pentru ca eu am alt model de router, si n-am cum sa stiu cum e la tine. Daca nu te descuri scrie-mi pe privat si vedem mai departe. Succes!