| MartecK a întrebat:

De curand am cumparat un router D-link dir-300 si nu stiu cum sa-l configurez.
Imi poate explica cineva pas cu pas : ce cablu trebuie bagat si unde.
Daca vrea cineva sa ma ajuta adaugati id : cristi_sabiuta sau skype : sabiuta.cristi1
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Ala de la net il bagi in portul care e langa mufa de alimentare. Scrie Internet pe portul ala (sau WLAN). Cablul ala albastru e ca sa conectezi laptopul sau PC-ul la router, in caz de vrei sa folosesti internet pe cablu si nu prin Wireless. Dupa ce bagi cablul de la providerul tau de net (ala gri de care spui), abia pe urma bagi cablul ala albastru intr-unul din cele 4 porturi LAN si conectezi PC-ul sau Laptopul. O mufa din cablul ala albastru o bag intr-un port LAN si o mufa in Laptop sau PC si deschizi browser-ul pe adresa http://192.168.0.1/ pentru a face setarile.
Sper sa fi inteles acum.

7 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Cablul de la internet il bagi in portul WLAN. Dupa care deshizi browser-ul si intri pe adresa asta: http://192.168.0.1/. Username-ul este admin si la parola nimic (apesi enter). De aici ti-l configurezi cum vrei tu, pui o parola mai lunga si mai complicata.
Ai aici un emulator care te poate ajuta: http://support.dlink.com/emulators/dir330/112/wireless_main.html (este asemanator meniul)

| MartecK explică (pentru JustCosmin):

Pai si nu intra pe adresa aia.
Spune-mi exact ce cabluri trebuie bagate : am 4 lanuri, 1 slot internet, si cel de curent
Am cablul de la net care e gri, fara nici un router, si cablul albastru, primit de la ei.
Care cablu trebuie bagat si unde?

| MartecK explică (pentru JustCosmin):

Nu intra nu merge orice i-as face straight face
am incercat instalarea de pe cd spune ceva no intenet adapter detected ceva de genu' nu stiu ce sa-i mai fac straight face

| JustCosmin a răspuns (pentru MartecK):

Este imposibil sa nu intre. Mufa care o aveai inainte bagata in PC/Laptop, o scoti si o bagi in router. Vezi poate nu o pui cum trebuie. De intrat, trebuie sa intre.
Routerul tau este asta: http://www.wasserman.pl/userdata/gfx/fed2f8878fbeaae1f7da0c1c661abfb6.jpg, in imaginea asta unde scrie "Internet", bagi cablul exact ca in imaginea asta http://i47.tinypic.com/nx53wp.jpg. (Nu inteleg ce e asa greu). Instalare nu ai cum sa faci atata vreme cat tu nu ai internet in router.

| MartecK explică (pentru JustCosmin):

Deci am bagat cablul meu de internet in slotul acela, mai am conectat decat ala de curent in router si nu ruleaza si nici daca conectez router-ul cu cablul albastru cu calculatorul nu intra pe pagina aia.

| JustCosmin a răspuns (pentru MartecK):

Ala de la net il bagi in portul care e langa mufa de alimentare. Scrie Internet pe portul ala (sau WLAN). Cablul ala albastru e ca sa conectezi laptopul sau PC-ul la router, in caz de vrei sa folosesti internet pe cablu si nu prin Wireless. Dupa ce bagi cablul de la providerul tau de net (ala gri de care spui), abia pe urma bagi cablul ala albastru intr-unul din cele 4 porturi LAN si conectezi PC-ul sau Laptopul. O mufa din cablul ala albastru o bag intr-un port LAN si o mufa in Laptop sau PC si deschizi browser-ul pe adresa http://192.168.0.1/ pentru a face setarile.
Sper sa fi inteles acum.

| Meganos a răspuns:

Http://tibi78.dyndns.org/......int/,acolo arata tot, chiar daca e un model mai recent e la fel procedura.

| MartecK explică (pentru Meganos):

Pai si inainte de configurare ce cabluri trebuie bagate in router