| r3laxX a întrebat:

Buna,
Cum/De unde pot afla de ce tip imi sunt rami de la calculator
Calculatoru e vechi cam de 5-6 ani.
Am 3 placute cu rami in total 1Gb(e jalnic dar asta e)
Vroiam sa imi iau de mult inca 1 Gb dar am tot amanat pana acum.
Din cate stiu eu sunt DDR2 dar vreau sa fiu 100%
Acea liniuta/crestatura o au intr-o parte.
Pot sa vad cumva ce DDR au sau trebuie sa ii scot?

5 răspunsuri:
| VirusS97 a răspuns:

..Deschizi PC-ul, scoți ramii și te uiți pe ei big grin sau eventual dacă ai știi exact ce placă de bază ai poți vedea și ce DR suportă. DDR2 îs ok și nu poți spune că sunt așa vechi, din câte ai spus tu ai 3 G de RAM (1 G pe 3 sloturi) și mai ai unul gol. Nu? e ok și placa de bază big grin

| r3laxX explică (pentru VirusS97):

Am doar 1G
1 slot 500mb
1 slot 250

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dăi click dreapta pe My Computer la Properties! happy

| KinekT a răspuns:

Pur si simplu iti iei programul everest de pe internet care iti zice ce ai in pc, daca nu iti zice frecventa, ddr-u iei numele si cauti pe net. Daca vrei te ajut eu dar da-mi numele lor

| xr0sioRx a răspuns:

Descari de pe net Cpuid cpu-z. Il deschizi si dai pe MEMORY si tu uiti la type, acolo scrie ce DDR ai happy. Succes.