| valintinvalic2011 a întrebat:

Buna daca imi pun un windows 7 si un windows xp in acelasi calculator va merge mai greu? de ce? ele parca nu merg in acelasi timp

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Da, merge.Il poti instala.

15 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu va merge mai greu. Le instalezi pe partitii diferite, dar s-ar putea (nu-i obligatoriu) sa-ti apara conflicte la instalarea anumitor drivere. Nu poti sa-ti spun la care pentru ca depinde de configuratia calculatorului tau si cat e de vechi sau nu. Instaleaza primul XP, creezi partitiile mai usor (50 GB W7, 30 GB XP), daca ai HDD mare poti face
50-50.
- Dupa ce instalezi sistemul, instalezi toate driverele astfel XP-ul sa functioneza foarte bine. Dupa care
bagi DVD-ul cu W7 si incepi instalarea
alegand cealalta partitie. W7 are toate driverele. Instalezi numai retea si video (posibil si audio daca nu sunet).
-Dupa instalare, la pornire o sa te intrebe pe care alegi.

| valintinvalic2011 explică (pentru horia2012):

HDD este de 320 gb 50 in C si 270 in D am vurut sal despartesc in doua cite 25 gb si sa pun si W7 si XP fara ca sa sterg pe discul D ca am informatie care imi trebuie foarte tare si daca o voi pierde este gata cu mine windowsul 7 al meu are 16 gb instalat si windowsul xp are 15 gb instalat eu cred ca va ajunge poate sa mearga mai greu din cauza memoriei?

| horia2012 a răspuns (pentru valintinvalic2011):

Pentru W7 iti trebuie minim 30 GB. El intr-adevar ocupa la instalare 13-15 GB. Il poti instala si pe 25, dar nu trebuie sa instalezi prea multe aplicatii. Windows XP nu are 15 Gb instalat. Are numai 3, restul ai aplicatii, jocuri, temporare.
Poti face cum vrei tu, 25-25.
Trebuie sa memorie ca pentru W7, minim 2GB.
Aproape 1GB trage W7. XP in jur de 350-450 MB.
Primul XP, faci partitiile, instalezi.
Iti recomand un program bun, gratis cu care poti face curatenie bine in calculator:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml
(te duci pe "cleaner" si faci pe rand curatenie).

| valintinvalic2011 explică (pentru horia2012):

Dar mie imi trebuie windows 7 numai ca sa lucrez cu el nu pentru ca sa ma joc. daca nu instalez aplicatii merge si la 25 gb?

| valintinvalic2011 explică (pentru horia2012):

Multumesc si nu te supara ca am dat atitea intrebari pur si simplu vad ca tu te pricepi mai bine dintre noi

| horia2012 a răspuns (pentru valintinvalic2011):

Cu placere. Nu m-am suparat. Important e sa intelegi bine. Descarca si acel program Kingsoft. Eu il folosesc si e bun.
La navigarea pe NET, instalarea de programe se strang o gramada de fisiere temporare care incarca sistemul.
CC Cleaner nu face treaba sa buna.

| valintinvalic2011 explică (pentru horia2012):

Ok sinca o data multumesc

| horia2012 a răspuns (pentru valintinvalic2011):

Cu placere.

| horia2012 a răspuns (pentru valintinvalic2011):

Da, merge.Il poti instala.

| Lynnfield a răspuns:

Nu va merge mai greu!

| xBro a răspuns:

Il instalezi peste windows xp si cand termini de instalat windowsul intrii in local disk C si stergi folderul cu numele Windows.old, BAFTA!

| valintinvalic2011 explică (pentru xBro):

Eu am avut in vedere pe abele in acelasi calculator si sa ruleze abele cind doresc eu

| maxfan a răspuns:

Nu poti pune doua windowsuri pe acelasi pc deoarece se autodistruge amandoua

| valintinvalic2011 explică (pentru maxfan):

Asta este parerea ta da mie imi trebuie sa fie cineva care a mai incecat si stie

| Andrey758NX a răspuns:

Sall
Nu va merge mai greu dar ca sa faci asta trebuie sa instalezi mai intai windows xp apoi windows 7 pe partiti diferite
Nu iti va merge daca instalezi mai intai 7 si pourma xp
Iar cand aprinzi pc-ul iti va aparea un boot meniu in care alegi tu ce windows vrei
FUNDA?

| valintinvalic2011 explică (pentru Andrey758NX):

Eu asa si am de gind am xp si pe alta partie pun windows 7