| 28cosmin a întrebat:

Bună dimineața!
Cei de la Microsoft au spus că dacă ai un calculator sau un laptop care rulează un sistem de operare cum ar fi Windows 7 Service Pack 1 sau Windows 8.1 și vrei să faci upgrade la Windows 10 îți va oferi Windows 10 cu licență fără a mai fi nevoit introducerea de serie a acestui sistem de operare Windows 10 și că îți va pune la dispoziție și kit-ul de instalare a acestui sistem de operare Windows 10 licențiat pentru o instalare a acestui sistem de operare curat adică scrierea sistemului de operare pe un Stick USB sau un DVD Gol.

Eu am avut Windows 8.1 Pro am făcut upgrade așa cum mi-a apărut în colț, lângă ceas, ca să fac upgrade la Windows 10, desigur Pro, de unde pot lua kit-ul lor de instalare Windows 10 Pro așa cum mi-au spus ei că îl oferă fără a mai fi nevoit introducerea seriei de activare a acestui sistem de operare Windows 10 pentru că oferă licență gratuită?

Eu desigur am făcut upgrade înainte de data de 29. Iulie. 2016.

Cel mai bun răspuns va primi fundă! happy

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

Dai click pe "Descarcati instrumentul acum". Iti va descarca un executabil MediaCreationTool.
Il deschizi. Accepti conditiile.
Atunci iti va aparea intrebarea "What do you want to do?" "Update this PC now" sau "Create instalation media for another PC". Alegi "Create instalation media for another PC"
Te va intreba unde vrei sa-l creezi? "USB flash drive" (adica pe stick USB de minim 4 GB) sau "ISO file" (adica pe DVD). Alegi suportul dorit, dai Next si iti creeaza suportul media.

| 28cosmin explică (pentru Lioana):

Dar eu am avut Windows 8.1 Pro și am făcut upgrade la Windows 10 Pro deoarece am avut Windows 8.1 Pro și mi-sa făcut update la Windows 10 Pro, iar în instrumentul acela MediaCreationTool nu mai există Windows 10 Pro, există doar Windows 10 sau Windows 10 N fără Windows 10 Pro, dacă licența mi-a fost oferită pentru Windows 10 Pro făcând update de la Windows 8.1 Pro, licența oferită pentru Windows 10 Pro se poate folosi și la alte Windows-uri 10 în afară de licența oferită pentru Windows 10 Pro?

| Lioana a răspuns (pentru 28cosmin):

Da. Asa este. Si eu am Windows 10 Pro. Alege Windows 10 simplu, fara N. Iti va face versiunea pe care o ai instalata pe PC.
De exemplu eu aveam upgrade-ul facut de la un windows 7 ultimate in italiana, si cand ajung la optiunea de limba, nu ma lasa sa selectez engleza ci seteaza automat italiana pentru ca asa e licenta mea. Pot schimba limba doar dupa instalare din setari. Deci cu acest instrument nu poti lua alt soft decat cel pe care il ai instalat.
Selecteaza linistit Windows 10! Iti va da suportul de instalare pentru Windows 10 Pro.

| 28cosmin explică (pentru Lioana):

Deci e corect să aleg Windows 10?
Eu oricum am Windows 10 Pro în română pentru că am făcut update de la un Windows 8.1 Pro care era în limba română!

| Lioana a răspuns (pentru 28cosmin):

Da. Nu mai sta pe ganduri! Credeam ca ai facut DVD-ul deja

| 28cosmin explică (pentru Lioana):

Mi-ai dat răspunsul cel mai bun, așa că ți-am acordat fundă și încă un răspuns care m-a ajutat foarte mult și anume:
Da. Asa este. Si eu am Windows 10 Pro. Alege Windows 10 simplu, fara N. Iti va face versiunea pe care o ai instalata pe PC.
De exemplu eu aveam upgrade-ul facut de la un windows 7 ultimate in italiana, si cand ajung la optiunea de limba, nu ma lasa sa selectez engleza ci seteaza automat italiana pentru ca asa e licenta mea. Pot schimba limba doar dupa instalare din setari. Deci cu acest instrument nu poti lua alt soft decat cel pe care il ai instalat.
Selecteaza linistit Windows 10! Iti va da suportul de instalare pentru Windows 10 Pro.
Păcat că se poate acorda o singură fundă la un singur răspuns, dacă aș fi putut da fundă la două răspunsuri ai primi fundă la două răspunsuri primite, îmi pare tare rău.

Felicitări!

| Lioana a răspuns (pentru 28cosmin):

Multumesc frumos!

22 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Recomand tuturor utilizatorilor sa ramana la sistemul de operare Windows 7, nu mai treceti si sa faceti upgrade la windows 10, s-ar putea sa fie o capcana!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am scris repede, are directx 12

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am un dvd...acuma vin crackruile, si sunt deja oricum.

| Iunix a răspuns:

Îl poți lua de pe site-ul celor de la Microsoft. Eu l-am luat mai de mult, l-am instalat li nu e cine știe ce. L-am dezinstalat, arată ca naiba, mă refer la grafică. Dacă vreau „ Windows 10 " dezactivez efectele vizuale, dau la „ Windows clasic " sau " Contrast in alb ", " contrast in negru " etc. și gata, am windows 10. Poți să cauți comparații pe YouTube și să vezi că diferențele de performanță dintre Windows 7 ultimate și Windows 10 sunt foarte mici sau inexistente. Mă rog, asta e doar părerea mea. Ți-am spus de unde îl poți lua, de pe site-ul oficial al celor de la Microsoft. Dar de ce ar da ei un sistem de operare pe gratis? sau de ce ar oferii un upgrade la un nou windows pe gratis? în trecut acest lucru se făcea contra cost. Ia apucat acum dărnicia. A, cu chestia aia care apărea să faci upgrade, bine că a dispărut, am și dezactivat windows update că am văzut că la un moment dat se apucase să facă upgrade la windows 10 fără să mă întrebe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iunix):

Windows 10 Are directx, diferente mici care conteaza si chesti noi, invechitilor, stati la panramele voastre de xp daca va place asa.

| Iunix a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am xp. Am încercat mai multe sisteme de operare și am rămas la Windows 7. Cu ce e mai bun windows 10 față de windows 7?

| 28cosmin explică (pentru anonim_4396):

Mie cel puțin nu îmi place să rămân în urmă, deoarece Windows XP cât și Windows 7 au fost scoase de la suport în ceea ce privește securitatea Windows-ului și update-urile pe care le primesc fiecare sistem de operare.
Eu am Windows 10 Pro pentru că laptop-ul meu este făcut să fie acceptat de la generația nouă adică de la fabricare de sistem de operare Windows 7 în sus și eu am Windows 10 Pro pentru că mie îmi place să rămân pe o generație de sisteme de operare cât mai noi. Deci eu am Windows 10 nu îmi plac sistemele de operare învechite și care nu mai au niciun suport din partea celor de la Microsoft.

| 28cosmin explică (pentru Iunix):

Aici nu este vorba cu ce este mai bun un sistem de operare față de celelalte sisteme de operare, dar Windows XP sau Windows 7 sunt sisteme de operare mai vechi de cele din generația nouă de sisteme de operare mai ales că Windows XP sau Windows 7 nu mai au niciun suport (sprijin) din partea celor de la Microsoft, sistemele de operare care mai au suport sunt Windows 8.1 sau Windows 10.

| Iunix a răspuns (pentru 28cosmin):

Oricum, în caz de ceva am DVD cu Windows 10 pregătit.

| K0sti a răspuns (pentru 28cosmin):

Zau, cine ti-a spus tie ca nu mai exista suport pentru win 7 si 8? Pe 14 Ianuarie 2020 se termina suportul! Mai cititi fratilor! Windows 8 l-ai avut cu licenta oficiala?

| 28cosmin explică (pentru K0sti):

Nu ar trebui să te intereseze pe tine dacă am avut 8.1 cu licență sau nu, plus de-asta Windows 7 mai are suport din partea celor de la Microsoft până în 2020 doar pentru cei care au Windows 7 cumpărat original, nu luat după internet.

| K0sti a răspuns (pentru 28cosmin):

Nici nu ma intereseaza gogule, doar voiam sa-ti atrag atentia ca nu vei avea nici win 10 cu licenta! Da e greu pentru unii dintre voi sa ganditi si sa cititi!

| 28cosmin explică (pentru K0sti):

Stai liniștit că știam asta poate din înaintea ta, eu mă duceam la sălile de informatică din oraș, m-am dus până în 2008 până când am avut un calculator acasă, iar prin anul 2014 - 2015 am terminat clasa a XII-a iar acum sunt la o postliceală unde sunt Analist - Programator în domeniul IT adică sunt programator în domeniile IT, deci evident că trebuia să știu așa ceva, nu că mă laud dar așa este, mă laud pentru că am cu ce să mă laud, deci știam că nu mi-se oferă licență dacă nu am un Windows original, nu degeaba am obținut licență pentru Windows 10...
Hai să terminăm cu comentariile le acest subiect, că doar aici nu este chat de conversații, am ales răspuns-ul ca merita într-adevăr fundă, deci aici sa închis subiectul despre întrebarea mea pe care am avut-o în această zi.

Sfârșit!

| K0sti a răspuns (pentru 28cosmin):

Arata-mi factura de la licenta si te cred! Sa-ti mai repet o data?

| 28cosmin explică (pentru K0sti):

Am cumparat Windows 8.1 dupa Emag prin site-ul celor de la Microsoft am dat comanda, iar plus de-asta nu esti in masura sa imi ceri explicatii sau o factura ca dovada ca am cumparat sistemul de operare.

| 28cosmin explică:

Am ales răspuns-ul câștigător!