| AnnabellaBB a întrebat:

Buna dimineata
Am o problema cu laptopul meu Dell.
In Martie mi s-a stins brusc si nu a mai pornit. Cand apăsam pe butonul de pornire imi pâlpâia ledul unde arata semnul unui fulger si se auzea acel ventilator pornind,dar nimic in plus. L-am deschis,curățat de praf,dar tot n-a pornit. Am incercat cu baterie, fara baterie, am înlocuit cablul de alimentare si nimic.
L-am lasat asa
L-am incercat acum 3 zile si surpriza, s-a aprins. Cu bateria in el. Evident ca minunea nu a tinut decat pana ieri cand s-a stins din senin dupa 10 min de funcționare. Aceeași problema. Ce poate fii? Aveam cooler sub el. Acelasi led.Dau funda

Răspuns Câştigător
| AndreiRobert22 a răspuns:

Problema e de la pasta termo-conductoare a procesorului si a procesorului grafic, la orice service sau magazine gasesti pasta, se vinde la seringa de obicei, deschizi laptopul si aplici foarte putina pasta cu atentie, trebuie intinsa, insa la procesorul grafic at trebui sa fie o guma termica. happy

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Posibil sa ai dezlipita grafica. nu face contact bine. asta in cazul cel mai nefericit. inainte de asta e bine sa il verifice intr-un service. sunt si alte cauze mai usor de remediat. temperaturile ridicate de asemenea pot provoca stingerea laptopului. e greu de spus motivul real.

| AnnabellaBB explică (pentru gelu1970):

Am specificat ca aveam cooler sub el. Deci nu e din cauza asta.

| gelu1970 a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Poti avea nu un cooler ci trei. daca ai laptopul plin de praf in interior, si ai pasta termoconductoare uscata cooler nu ajuta la nimic.

| HaKa93 a răspuns:

Cel mai sigur mergi cu el la service daca nu mai ai garantie la el. mai mult ca sigur e bulit ceva la el

| AnnabellaBB explică:

Va multumesc
Nu vreau sa merg niciunde cu el, doar daca e ceva minor. Daca e ceva care sare de £50 il arunc. O sa acord funda celui care a fost cel mai aproape de motiv. O sa merg la un centru specializat sa vad ce buba are de fapt. Va multumesc

| CosminIonut77 a răspuns:

E probabil să ți se fii ars ceva în el, du-te cu el la cineva care se pricepe sau la un centru. Baftă!