| anonim_4396 a întrebat:

doresc sa imi cumpar un laptop si as vrea o parere in legatura cu marca; Dell, Lenovo sau fujitsu? laptop-urile au aproximativ aceleasi specificatii tehnice.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi as lua oricand un Lenovo

| sierra1 a răspuns:

Da Simona, toate laptop-urile de preț aproăiat au aproximativ aceleasi specificatii tehnice. Pe de altă parte, toate enumerate de tine (Dell, Lenovo sau fujitsu) sunt bune, la fel de bune. Eventuala diferentă o face vreo promoție la preț sau vreun cadou oferit la cumpărare (mouse, geantă, imprimantă). Doar să fie nou și cu garanția in regula

| NLS a răspuns:

Coincidenta face ca toate aceste marci (si inclusiv HP) sa fie si marci business.
Nu exista nici o diferenta intre ele, atata timp cat specificatiile sunt identice.
Singurul aspect ce ar putea fi luat in seama, e sa te interesezi care dintre ele are eventual capac in partea din spate, pentru a avea acces usor la HDD (eventual SSD in format mSATA sau M.2) si RAM.
Din experienta iti spun ca HP ofera in general capace de acces, si DELL nu prea. Lenovo sau Fujitsu nu stiu.
Eu am un HP exact din acest motiv.

Alta mentiune, cumpara un model din ultima generatie, daca are placa video integrata (cu fiecare generatie avanseaza performantele acesteia destul de mult).
Asigura-te ca are iesirile de care ai nevoie, daca nu vrei sa folosesti adaptoare...
Daca ai nevoie de tastatura numerica in partea dreapta, sau de tastatura iluminata, intereseaza-te daca produsul pe care ai pus ochii ofera asa ceva.
Daca il vrei pentru carat dupa tine peste tot, merge orice marime intre 13 si 14".
Daca va sta mai mult pe birou sau in general acasa, ia de 15.6 si nu o sa regreti.
Si Asus sunt foarte bune, insa producatorul nu prea ofera drivere ulterior. Cele de la data aparitiei produsului, si atat.
Daca ai nevoie ulterior de driver pentru Ethernet, Wi-fi, sunet, video, USB, etc, trebuie sa cauti singur pe site-urile producatorilor pieselor.

| HadesSs a răspuns:

Eu personal recomand Asus sau Acer.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am HP de 3 ani si n-am nicio problema cu el, e perfect, dar daca o sa mi se strice, o sa trec pe Lenovo.

| Raducons a răspuns:

Oricare din aceste marci, il iei care iti place, dupa aspect.
Lenovo am eu unul si merge bine dar este foarte sensibil ma refer la carcasa, sa te uiti si dupa carcasa sa fie mai solida.

| Alexandru250201 a răspuns:

Eu as alege Lenovo, e o firma mai serioasa

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandru250201 a răspuns (pentru Yhwh2020):

Tu ce intelegi prin parere proprie?

| Copila2016 a răspuns:

Nu conteaza ce firma este conteaza doar specificatiile, de exemplu un j5 vs un telefon japonez la acelasi pret este mult mai bun cel japonez asa ca ia-te intotdeauna dupa specificatii

| ion1731 a răspuns:

Dell fara nici un dubiu. Lenovo face lucru mediu doar la pret exagerat, singurele care merita sunt ThinkPad-urile si Ideapad din seriile S/Z.Acer baga toate ieftiniturile, Asus s-a apucat in ultimii ani sa faca numai rahat. Fujitsu face ok, dar nu-s prea celebri.HP-urile is ok, daca le gasesti driverele, daca nu- ai nervi.

| andrefrancais a răspuns:

Aici eu iti recomand Dell. AM un Dell de 9 ani vechime si ruleaza windows 10 si ruleaza mai bine ca un Lenovo g50-70.
Acum mi-am mai luat un Dell pe care l-am scapat, l-am virusat, am varsat apa pe el si inca mai merge si nu l-am dus la service.
Acel Lenovo l-am dus odata la reparat si a doua zi s-a stricat. mi-a pus win 7, uneori imi mai face black screen la pornire.
Acici alegerea e numai a ta.
Tehnologiile Dell m-au impresionat: cel mai ieftin laptop ruleaza foarte bine windows 10, merge bine si gaming pe el si business
se incalzeste greu
ai licenta digitala instalata in el (in laptopurile Dell) cu win 7 si 10 home.

| sabinaca a răspuns:

Recomandarea mea nu tine de marca laptop-ului, am avut HP, acum am Lenovo, acest aspect este mult prea subiectiv, insa, ce spun eu, este sa le compari specificatiile tehnice in detaliu pentru a vedea ceea ce ti se potriveste si ceea ce te multumeste pe tine in ceea ce vrei sa faci cu laptop-ul respectiv. Trebuie sa tii cont de faptul ca laptop-urile nu pot fi upgradate in timp, asa ca, atentie maxima pe specificatii.