| Dogaru_Luminita_1994 a întrebat:

în sfîrșit m-am decis sa-mi fac upgrade la windows10. L-am lasat deschis sa se instaleze si am plecat la bunici, intre timp probabil ca am ramas fara curent electric si s-a descarcat computerul caci cind am venit nu mai mergea. Funcționa dar avea ecranul negru si de fiecare data cind apasam un buton se auzea un piuit groaznic. Acum se Stinge si porneste exact cum v-am spus: fara sa se aprinda ecranul. Vă rog spuneți-mi ce sa-i fac?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Reinstaleaza sistemul de operare ce ai avut initial si dupa aceea faci iarasi upgrade. incearca sa nu mai ramai fara curent electric.

| Dogaru_Luminita_1994 explică (pentru gelu1970):

M-am gandit si eu la asta dar problema este ca calculatorul nu mai raspunde la nici o comanda, se stinge si se aprinde singur la o secunda interval. Si cind se aprinde este ecranul negru cu o liniuta alba mica in coltul sting de sus.

| gelu1970 a răspuns (pentru Dogaru_Luminita_1994):

Luminita, daca ai facut update la windows 10 presupun ca aveai o licenta reala de windows. si in acest caz presupun ca ai un dvd cu windows sau un set de dvd-uri cu o imagine a sistemului tau de operare anterior, adica o copie de siguranta. scuze pentru ca raspund asa de tarziu.

| Dogaru_Luminita_1994 explică (pentru gelu1970):

Nu chiar, ultima data windows-ul mi la schimbat un prieten, am platit pentru licenta dar nu imi amintesc sami fi dat nici un dvd. Cel mai probabil il voi duce la un expert tehnic. Multumesc oricum.

| gelu1970 a răspuns (pentru Dogaru_Luminita_1994):

Acel "prieten" nu cred ca a fost bunul samaritean si ti-a cumparat o licenta reala. in concluzie, fa o instalare curata a sistemului de operare ce iti doresti sa ai in pc/laptop. mai multe nu pot scrie deoarece au sa imi stearga raspunsul administratorii.
daca esti descurcareata in cele ale pc, si ai un pc functional, fie si a unui vecin, imi scrii in mesaj privat si vorbim.