| Satsuma a întrebat:

maine e ziua reducerilor pe site-urile online si as vrea sa achizitionea un sistem de pc. l-as luat pe componente. Nu ma prea pricep la asa ceva. As dori un pc pentru gaming. am facut aici o lista la ce m-am gandit eu

Procesor Intel Core i5-2380P 3.1GHz Socket 1155 Box
Placa de baza Gigabyte Z68P-DS3-B3 Socket 1155
Placa Video Gigabyte GeForce GT 630 1GB DDR3 128bit PCIe 2.0
Memorie Corsair 4GB DDR3 1333MHz 9-9-9-24 radiator
Sursa OCZ ZS Series 650W
HDD WD Caviar Blue 1TB SATA3 64MB 7200RPM

Mersi anticipat!

8 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Nu mai merita sa mergi pe Sandy Bridge deoarece exista Ivy Bridge la acelasi pret si putin mai performant.
Placa video aleasa de tine este destul de slaba in comparatie cu restul sistemului.
Sursa este mult prea puternica.

Ce buget ai?
Carcasa nu ai nevoie?
Ce monitor folosesti?

| Satsuma explică (pentru IulianP):

Carcase: Thermaltake sau Antec (Tower)
buget in jur de 2500 ron
Monistor sincer nu stiu de care este... Philips 23 inch

| IulianP a răspuns (pentru Satsuma):

In 2500 RON iti recomand urmatorul sistem: http://bit.ly/GCjHQO
Este mult peste cel ales de tine.

| Freddie23 a răspuns:

E bun, dar as mai pune niste rami. In plus mai ai nevoie de DVD-RW, Carcasa, si poate o placa de sunet.
Sursa poate fi si mai mica - 500w, dar cauta cu certificare 80+

| Satsuma explică (pentru Freddie23):

Eu as fi vrut sura : OCZ ZS Series 650W. dar pe eMAG, de unde vreau eu sa achizitionez bunurile, nu se mai gaseste sursa din aceea

| Freddie23 a răspuns:

PS: eu de obicei optez pentru ATI cu 256 bit. Ma gandesc ca mai buna este viteza in defavoarea cantitatii... adica poate avea mai putina memorie dar mai rapida!

| IonelaUrsu1 a răspuns:

Ca sa stai in pas cu reducerile trebuie sa te abonezi aici http://eepurl.com/DYMNH Le primesti in mail

| Satsuma explică:

Buget : 2500 ron
Carcasa Thermaltake sau Antec (Tower)
Monitor sincer nu stiu de care este... Philips 23 inch