| xTrixie a întrebat:

Mi-am cumparat un telefon si se numeste Prestigio 5400 duo. Am cablu de date dar il folosesc si pe post de incarcator. Azi cand incercam sa imi descarc muzica. Pentru prima data cand folosesc cablul de date, mi-a zis ca,,,,, calculatorul nu mi-l recunoaste. Ce trebuie sa imi instalez ca sa mearga sa pun poze sa descarc poze in telefon si muzica? Va rog frumos... funda

12 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

La eroarea aia de ti-o da ca nu recunoaste ce zice? MTP nu recunoaste? error code 43? zi ce scrie in bucla aia de iti apare cand bagi cablul de nu ti-l recunoaste

| xTrixie explică (pentru JohnnyBi):

Nu scrie nimic. Doar ca,,, computerul nu recunoaste cablul USB...

| JohnnyBi a răspuns (pentru xTrixie):

Tocmai ce am trecut acum 20 de minute printr-un chin de genul. am bagat kies (program gen itunes pentru android), am bagat cablul usb al telefonului in laptop si cand l-am bagat in telefon la fel. nu recunostea. mai intai a zis MTP not installed, pe urma alta tampenie cu code 43 universal serial bus driver inert si alte tampenii. si ca sa rezolv am intrat in device manager la other drivers si am facut o droaie de tampenii (greu, greu).
incearca metoda usoara totusi:
- restarteaza telefonul, baga-l in usb. daca nu il recunoaste
-restareaza laptopul (sau ai calculator?). conecteaza telefonul. daca nici asa nu merge
- inchide telefonul, inchide laptopul (calculatorul). daca ai laptop scoate mufa de incarcare si bateria 2 minute. daca ai calculator inchide sursa (e un buton cu 0 sau I, il dai pe 0). stai 2 minute. porneste sursa la calculator sau baga bateria si mufa de incarcare la laptop. porneste aparatul. porneste telefonul. baga mufa. daca nici asa nu merge ai o solutie mai grea
- da update la driverele de la chipset. daca nu stii sa faci asta...cauta pe cineva care are acces la calculatorul tau si stie, ca pe internet sa iti explic procesul etapei ia mult timp si te bag in ceata.

| xTrixie explică (pentru JohnnyBi):

Am laptop. Mersiii mult. O sa il pun pe varul meu sa umble.

| pbsolver a răspuns:

Activeaza usb debugging din setari

| xTrixie explică (pentru pbsolver):

Dar nu gasesc. Am luat toate chestiile de la setari si nu gasesc. Poti sa imi zici unde pot sa gasesc sa imi activez Usb debugging

| JohnnyBi a răspuns (pentru xTrixie):

Developer options -> usb debugging. daca nu e acolo cauta pe google "marca telefonul si modelul usb debugging" si o sa iti dea frumos in pasi unde se afla.

| xTrixie explică:

Iar telefonul meu incepe sa incarce cand il conectez la computer rolling on the floor))

| Eduarrdinno a răspuns (pentru xTrixie):

Este logic ca se incarca cand il conectezi la PC...

| xTrixie explică (pentru Eduarrdinno):

Am mai avut si eu telefoane. Si nu se incarcau cand le conectam cablul de date. De ce crezi ca am zis asta -_-?

| Eduarrdinno a răspuns (pentru xTrixie):

Orice telefon cand il conectezi la PC se incarca. Inseamna ca acele telefoane ori erau Fake ori erau defecte.

| Aniie a răspuns:

Umbla in setarile telefonului, o sa gasesti ceva de genu" Doar incarcare" dar tu vei selecta altceva