| LastMimzy a întrebat:

Buna,mi-am luat un router wireless de la Acer,am tot incercat sa il instalez si nu am reusit...m-am gandit sa ii chem pe cei de la net sa mi-l faca, multi prieteni au zis ca asa au facut.voi ce ziceti? si daca ar veni cam cat m-ar costa?

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Cheama-i, dar fi atent si eventual noteaza ce setari fac pentru ca de fiecare data cand instalezi Windows-ul, vei instala si router-ul.
Nu-i lasi sa plece pana nu probezi ca toate dispozitivele sa se conecteze la router. Verfici si cat de repede navighezi pe net de pe ele. (tel, tableta, laptop, ce mai ai).
15-25 lei.

| SasNetRomania a răspuns:

Nu merita sa dai bani pentru asa ceva.
instalarea este foarte simpla daca ai luat ce a trebuit!
1) ce net ai? firma?
2) ce model e routerul?

instalarea se face astfel:
1) firul de la net care vine pe usa il bagi in router la mufa albastra teoretic scrie WAN pe ea.
2) cealalte gauri libere galbene, unu din el bagi pcul.
3) intri pe pc si incepi sa configurezi acesand pagina routerului 192.168.1.1 sau daca nu merge te uiti in manual sau pe spatele rotuerului si vezi acolo adresa si user password.
4) dupa ce ai reusit sa intri, mergi la network/ conectivitate si baig datele de la netul tau, probabil username si parola ppoe care scrie pe contract.
5) astepti itnre 2 -5 minute dupa ce se configuraza ar trebui sa ai net pe pc, automat si wi fi. pentru protectie poti merge la tabul wi fi situat tot pe acea pagina si pui parola.
succes.
Contact:
Skype/Mess: sas.samp
Email: sasn3t@gmail.com

| Punct_Si_Virgula_1988 a răspuns:

Se gasesc tot fel-ul de tutoriale pe net cu instalari de router, parerea mea sa nu chemi pe nimeni!

| dinucristian2000 a răspuns:

Frate zic sa nu ii chemi pe aia de la net... cauta si tu prin manualu de instructiuni cum se instaleaza... daca ii chemi pe aia de la net o sa ceara bani si nu cred ca o sa fie bine.