| ionela_6562 a întrebat:

Pentru accesul la internet folosesc router si trebuie sa setez interfata WAN a acestuia in mod DHCP din interfata de configurare a routerului.Cum fac asta?
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| KarmaPolice a răspuns:

Trebuie sa te loghezi pe router (ca sa faci asta intri intr-un folder oarecare si acolo trebuie sa-i scrii ip-ul router-ului(asa cred ca se cheama)), apoi o sa-ti apara o fereastra mica unde trebuie sa scrii la User name : admin si la password :parola pe care o are. Apoi o sa intri in setarile de la router. In partea stanga ai WAN setup (dai pe el ) si vezi ca in dreapta o sa gasesti prima optiune care se cheama Acces type si acolo gasesti DHCP (daca nu-ti merge DHCP incearca pe PPPoE)

| Disable a răspuns:

Aa...intra cu browserul web pe 192.168.0.1 daca nu ma insel ...asta ar trebui sa fie adresa routerului si o sa ajungi in panoul de configurare al acestuia teoretic. eventual vezi care e adresa lui din manual