| LorenaAnca a întrebat:

Prietena mea are probleme cu calculatorul de ceva timp si acum a aflat ca hard-ul e de vina si a decis sa il duca la reparat. Ideea e ca, o sa ii se stearga folderele si pozele din calculator (daca il duce la reparat)? Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Rares5 a răspuns:

Hardul daca e stricat fizic e costisitor si nu are rost decat daca sunt date importante dar daca nu e stricat fizic sunt solutii, in unele cazuri poti sa recuperezi tot sau mai putin. Sunt programe care costa bani, poti sa incerci cu Ubuntu sa vezi daca poti accesa partitiile, e gratuit.

| horia2012 a răspuns:

Daca HDD e de vina (de regula e C),
de ce nu incerci sa instalezi Windows-l pe D (alta partitie), salvezi tot ce se poate pe stik-uri, CD\DVD, dupa care il poti inlocui, pentru ca nu se repara.

| stlucian a răspuns:

Contra cost se pot recupera fisierele dar depinde ce parte a HDD-ului e defecta si unde a avut acele fisiere.In general partea de boot e cu probleme (Partitia "C") daca a fost partitionat corect de la inceput. Daca e vorda de TOT HDD-ul e putin mai complicat.
Doar un specialist de la un service te poate lamuri exact ce si cum pentru ca are unitatea in fata.Asa pe ghicite...

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Păi dacă hdd-ul e problema, cel mai probabil o să-l înlocuiască, hdd-ul nu se pot repara, da regulă. Aşa că, da, le pierzi. De asta e bine să-ţi faci backup-uri frecvent.

| TinoOG a răspuns:

Pai, daca ai 2 discuri (C si D) si daca mai merge sa fie deschisa unitatea, ai putea sa faci un back up la poze, si daca hardu e corupt, s-a dus...dar eventual fa-ti un back up de fiecare data cand pui poze sau muzica...pe usb sau disc