| evy99 a întrebat:

Recent mi s-a furat telefonul si ma intrebam daca exista vreo cale sa il gasesc? Am fost la politie, dar din cate am inteles, trebuie sa imi aprobe procurorul cererea de a imi localiza telefonul, si nu prea cred ca o va aproba pentru ca nu o sa considere ca are o valoare prea mare. Deci? Stie cineva ceva? Va rog mult sa ma ajutati.

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Telefonul se poate găsi, de către cei de la Poliţie sau de Operatorul de telefonie, dacă îşi dau interesul...

Se poate depista prin GPS, mai ales dacă ai/aveai instalată pe telefon o aplicaţie de detecţie prin GPS.

Există aplicaţii pentru localizarea telefonului ( poţi încerca cu una dintre acestea ) - vezi linkul :
http://localizare-telefon.webs.com/

http://www.mologogo.com/

http://boostapps.com/apps/locatea/

http://www.videotutorial.ro/? p=8374

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lsdroid.cerberus&hl=ro

http://www.giz.ro/......obil-3779/

Toate cele bune!

| T0T a răspuns:

Daca e Iphone mai ai o sansa dar altfel te asigur ca nu îl mai recuperezi, deci nu iti mai pierde timpul.

| Jipa95 a răspuns:

Daca a scos cartela sim din el localizat ramane..Plus ca trebuia si tu sa iei masuri impotriva asta. Daca instalai un soft antivirus anti theft care localizeaza automat terminalul cand se conecteaza la net ar fi putut fi o chestie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi l-a gasit fara nici un procuror si eu nici nu eram sigura de a fost furat sau pierdut. iti trebuie doar codul depe cutia telefonului.

| evy99 explică (pentru anonim_4396):

Pai da dar cum il gaseste doar dupa cudul imei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie doar dupa codul imei mi l-au gasit cei de la politie. nu aveam nimic instalat. cel care l-a gasit ii schimbase si cartela. android era. peste o luna m-au sunat sa imi zica ca mi l-au gasit.deci este posbil dar poate nu vor sa isi bata ei capul.

| kornelus a răspuns:

Salutare Evy99!
Da exista,daca ai telefonul cumparat de la o companie mobila, poti ca sa mergi la de la compania de unde l-ai cumparat, mergi si cu cutia, si daca nu-l poate localiza, il blocheaza si nici individul care l-a furat nu-l mai poate recupera...
Sper ca ti-am fost de folos!
O zi mirifica!
Numai bine!

| evy99 explică (pentru kornelus):

Pai e luat din america. mi l-au cumparat de acolo.mai exista vreo sansa?

| kornelus a răspuns (pentru evy99):

Da mai exista,dar este mai complicat.
In sensul ca,trebuie sa trimiti cutia telefonului(daca o mai ai).
Iar dupa aceea trebuie ca sa mearga cel/cea care ti-a facut cadoul la compania de telefonie, si acolo specifica ca i-a fost furat in Romania, iar daca este prea multa bataie de cap, se poate bloca, si nu se mai poate folosi nici individul care l-a furat.
Numai bine!

| evy99 explică:

Pai da. am dat sa se instaleze pe telefon de pe laptop dar dupa ce am dat sa se instaleze, scia acolo ca o sa se instaleze in curand. cerberus se numea aplicatia. si aveam deja instalat anti theftpe telefon dar nu stiu cum sa il gasesc cu ajutorul aplicatiei aleia. presupun ca atunci cand va fi deschis telefonul se va instala nu? app aveam cod la telefon si la cartela inclusiv