| Buzincu_Taniuşa_1994 a întrebat:

Mi s-a furat telefonul cu vreo juma de an în urmă. Exista vreo sansa sa-l mai gasesc dacă l-am dat in cautare la poliție?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pui cruce, deja este irecuperabil dupa atata vreme.

| anonimg a răspuns:

Poliția l-ar găsi -l-ar localiza după imei; dar nu se complică scuzandu-se că sunt costurile prea mari pentru așa ceva.
Smartphone-urile pot fi localizate și controlate de la distanță dacă înainte de a fi fost furate a fost activata funcția aceasta.
Prin contul Google se poate șterge toate datele de pe el; se poate bloca; se poate activa GPS-ul și poate fi localizat cu eroare de mai puțin de 5 metri.
Aparatul poate fi localizat după imei de către compania de telefonie mobilă dacă poliția cere lucrul acesta.

| Buzincu_Taniuşa_1994 explică (pentru anonimg):

Cineva mi-a mai zis ca poate fi șters IMEI ul si nu l mai gasesc niciodată.

| anonimg a răspuns (pentru Buzincu_Taniuşa_1994):

Imei-ul nu poate fi șters niciodată. El este codul de identificare al aparatului, fixat de producător in placa de baza.
Dar nu te mai gândi la el; dacă vei intra în posesia lui mulțumește-I lui Dumnezeu; dacă nu vei intra in posesia lui, iarăși mulțumește lui Dumnezeu. Oamenii își vor pierde mântuirea chiar din pricina că s-au lasat amăgiți și au furat un telefon.

| Buzincu_Taniuşa_1994 explică (pentru anonimg):

Nu stiu. Asa zice prietenul meu. Și eu mă rog sa nu fie așa.

| gelu1970 a răspuns:

Nu. Iți pui problema dupa "juma de an"?

| Buzincu_Taniuşa_1994 explică (pentru gelu1970):

Eu inca mai sper. Mai tare imi e ciuda de tot ce aveam în el, poze video.

| Bogdan70001 a răspuns:

Oho a trecut ceva, dar daca imi zici ce telefon ai POATE te pot ajuta, avand in vedere ca multe dintre telefoanele mai moderene au propiul lor feature de ati putea localiza telefonul, dar depinde de tel

| Buzincu_Taniuşa_1994 explică (pentru Bogdan70001):

Huawei P9 Titanium Grey era. Asa de tare mi plăcea telefonul ăla.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Buzincu_Taniuşa_1994):

Eu am un Xiaomi iar eu pot sa-l blochez,fac sa sune,sterg, sa-l localizez si sa-i trimit mesaje de la PC-ul meu prin Mi Cloud, dar vad ca si Huawei au Cloud, intra aici, conecteaza-te si vezi daca ai optiunea sa-l localizezi sau ar trebui sa ai o optiune Find My Phone, dai click acolo si cred ca de acolo te vei descurca

| Buzincu_Taniuşa_1994 explică (pentru Bogdan70001):

Unde sa intru? Poti sa mi dai vreun link?