| Ion1231 a întrebat:

Buna seara! Am avut azi o fluctuatie de curent in casa si aveam laptop-ul pornit cu incarcatorul in el si dintr-o data s-a inchis. Stiti daca acopera garantia acest lucru sau mi-o anuleaza? Nu am umblat la el, are 4 luni de la achizitie cu tot cu garantie, factura si cutie. Este Acer aspire 7, modelul nu-l stiu. Multumesc.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sa iti acopere garantia ce anume, ca s-a inchis laptopul laughing Daca s-a inchis deschidel, repornestel iar si aia e tot.
Ce inseamna la tine s-a inchis? Sa inchis ca sa intrerupt curentul electric, sau ca a fluctuat, e ceva normal.
Daca ar fi fost sa se arda ceva, atunci ai fi spus ca s-a ars laptopul si daca o sa ai garantie, ca s-a intamplat cand s-a luat curentul, asta era alta poveste.

Dar daca s-a ars, doar nu o sa spui alora ca s-a intamplat cand sa intrerupt curentul electric sau ai avut fluctuatie. Daca s-a ars, duci laptopul la aia, asa cum este, spui ca s-a inchis cand erai pe el, pe net cautai peste prajit laughing
Aia e tot ce le spui.Or sa iti dea altul, sau o sa tiul repare, asta daca e ars.

| Ion1231 explică (pentru relian):

Nu stiu daca e ars, nu miroase a ars, in schimb boxele care erau conectate la aceiasi priza...da. Laptopul primeste curent, dar nu se aprinde si nu pornesc coolerele, aveti vreo idee daca acopera chestia asta garantia si daca reperatia e gratuita?

| VoidEternal a răspuns (pentru Ion1231):

Du-l la garanție. Nu le zi neapărat despre fluctuația de tensiune. Zi-le doar că l-ai lăsat pornit și peste o jumătate de oră era oprit.

| relian a răspuns (pentru Ion1231):

Daca este inca in garantie, normal, du-te la aia, le duci laptopul, le spui ca nu mai functioneaza, nu le dai nimic detalii, le spui ca ai venit acasa, ai vrut sa deschzi si nu s-a mai aprins, aia e tot ce le spui.Sau le spui ca erai pe internet, ce faceai tu cautai ceva, si deodata s-a inchis, Asta e cel mai bine sa le spui, ai incercat sa deschizi iar si nu s-a mai aprins.

Aia or sa verifice, daca s-a ars, iti da altul si cam aia e.