| Fotin_Alexandru_1995 a întrebat:

Am si eu o problema cu laptopul Lenovo G570, nu se mai aprinde. Eu obișnuiam sa il țin la încărcat când stăteam pe el deoarece bateria era uzata si nu rezistă mai mult de 10 minute, ba chiar seara il uitam la încărcat. A doua zi am încercat să îl aprind si nu mergea. Apăs pe butonul de deschidere, pornește ventilatorul, display-ul este negru iar după 5 secunde se închide. Am încercat să-i scot bateria si sa il pornesc dar se închidea si mai repede. Ce problema poate avea? Obișnuiam sa ii curatesc ventilatorul deoarece făcea un zgomot urat si sa ii dau cu ulei.

9 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Explica mai bine "Obișnuiam sa ii curatesc ventilatorul deoarece făcea un zgomot urat si sa ii dau cu ulei"

daca ai introdus ulei in laptop, problema grava.
Totusi, incearca ceva: scoate bateria, desconectaza cablul de curent, si asa fara sursa de alimentare tine apasat butonul power ceva mai mult de un minut jumatate.
dupa aceea conecteaza incarcatorul si porneste laptopul. vezi daca starteaza normal.

| Rommeo a răspuns:

Sa dai ventilatorul cu ulei?

| Daniel2836 a răspuns:

Aici intervine o problemă IT! Ventilatorul poate fi crăpat sau zgâriat...
Trebuie să te duci cu Laptopul la un centru de reparații IT dacă nu vrei să i-a foc din alte cauze.

| Crainstorm20 a răspuns:

Salut! Cred ca cele mai bune metode ar fi:
~Schimba bateria.Cumpara una noua si vezi daca e la fel. De nu:
~Verifica verifica ventilatoarele, ai grija sa fie curate daca nu poate sunt defecte.

Cam atat nu e mare inginerie.Doar verifica ce am spus eu mai sus si va merge.

| Fotin_Alexandru_1995 explică:

Daniel2836- uite cum arata ventilatorul http://m.imgur.com/hByi94M,hq8XoVA

| Fotin_Alexandru_1995 explică:

Rommeo, introducem dintr-o siringă ulei si puneam aici în mijloc, am fost la service cu el acum 1 an de când facea zgomot ventilatorul si la fel proceda si el, după aceea la 2 luni făceam exact cum mi-a făcut el la ventilator, uite poze unde introducem ulei http://m.imgur.com/Jcgxf1a

| Rommeo a răspuns (pentru Fotin_Alexandru_1995):

Ok dar cred ca nu ai pus ori ce fel de ulei! ci unul special pentru mecanica fina.

| Fotin_Alexandru_1995 explică:

Deci ce poate avea? Sa fie placa de baza? Am laptopul aproape de 2 ani și am avut probleme cu hard-ul de 2 ori

| Razvan_Catalin_1997 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un servis sa il repare