| octav005 a întrebat:

Buna Seara. Am un DVD+R DL cu muzica in format MP3 de 8 gb dual layer inscriptionat dupa PC, de acum 3-4 ani.
Am bagat dvd in PC sa copiez muzica in HDD, sa copiat ce sa copiat, dar imi ramane cam 20 de melodii dintr-un album care se blocheaza, si nu m-ai apare nici ca drive. Am incercat sa copiez si acel album separat, dar degeaba, se blocheaza si trebuie sa scot DVD din unitate ca sa isi revina.
Am incercat si cu o a doua unitate optica dar in zadar.
Care este problema? s-a stricat acel DVD? s-au melodiile sunt corupte?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi trei cauze:
1. Inregistrarea /discul a fost de slaba calitate, iar dupa un timp discul devine transparent (tinut spre lumina soarelui), in care caz laserul nu mai poate citi discul. Acest fenomen, de obicei, apare pe intregul disc si nuse mai poate citi nimic de pe el - se poate runca.

2. Discul este murdar sau zgaraiat.

3. (pe care-l suspectez) este cand titlurile fisierelor sau folderelor contin DIACRITICE. Este o greseala frecvent intalnita. Pe calculatorul si sistemul de operare cu care s-a scris discul se pot si citi asemenea fisiere / foldere, dar mutate pe alt calculator sau sistemul de operare schimbat nu se mai pot gasi de noul sistem. Din aceasta cauza:
NICIODATA sa nu tinem fisiere /foldere care contin in nume DIACRITICE!
Daca totusi am copiat /downloadat vreunul, sa-i schimbam numele imediat cu litere doar din alfabetul englez!

In acest caz al tau sunt dificile de recuperat fisierele (din folderul "pierdut", dar se poate incerca cu programul Recuva sau alt program de recuperare fisiere sterse.

| octav005 explică (pentru Bula):

Sa copiat 1317 fisiere, au mai ramas vreo 20. dar e bine si asa.

| GdX a răspuns:

Are 3-4 ani. Ce mai vrei de la discul ala? COnteaza mult si conditiile in care l-ai tinut. E vechi. Arunca-l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie. Uita-te cu atentie pe suprafata dvd-ului si daca gasesti urme suspecte cumar fi, o zgarietura cat de mica, un punct negru ce nu mai poate fi citit, acolo se blocheaza si ingheata tot sistemul. Daca esti multumit cu cat ai salvat, e bine. Daca nu, incearca un program de recuperare, poate mai scoti cateva melodii din acel dvd.Chestia e ca acolo unde ajunge cu copierea si se blocheaza, exista ceva din ce am spus. Asta e pacatul cu dvd-urile.