| AndreiMarius26664 a întrebat:

Buna seara.
Am un laptop Lenovo ideeapad 5 cu un AMD ryzen 5 4500u de 2, 38 Ghz cu Turbo boost la 4.0 GHz unde pot verificat daca e activa Turbo boost că in bios nu apare nimic și aș mai dori să știu dacă pot face overclocking la 3-3.2 ghz

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Turbo Boost inseamna ca atinge la nevoie viteze (frecvente) mai mari de 2, 3 GHz (aceasta e frecventa de baza), pana la 4, 0GHz (frecventa de boost, adica maxima).

Instalezi CPU-Z sau HWinfo64,
stresezi procesorul cu un clip 4K pe YouTube, si urmaresti modificarea frecventei intr-unul din cele doua programe (sau in ambele daca vrei).

Overclock NU mai trebuie sa faci, ca exact asta inseamna Turbo Boost:
un Overclock dinamic, si automat, intre frecventa de baza (2. 3GHz) si pana la 4GHz.
In functie de nevoie, adica in functie de cat de putin sau mult e stresat procesorul.
Cand e nevoie, urca la 4, 0GHz, cand nu-i nevoie, sta la 2, 3GHz, si chiar mai putin (poate sta si sub frecventa de baza, daca setezi "Minimum processor state" la 5% in Power Settings.
Turbo Boost-ul e adesea mult mai eficient decat OC-ul manual, consuma mai putina energie, chiar daca aparent voltajele folosite sunt mai mari decat cele pe care le-am seta noi manual intr-un proces de OC.

| SanduEu123456 a răspuns:

Am și eu un laptop asemănător cu al tau care are AMD Ryzen 5500U (Incearca sa descarci un turbo fast și din câte știu nu ai cum sa schimbi overclocking-ul la un nivel prea mic)