| stefan1902 a întrebat:

Am achizitionat de curand un laptop dar in timpul jocurilor se cam incalzeste, as dori si eu sa stiu cat de rentabil si de bun e daca il trec in turbo boost!

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesoarele moderne pot sa se incalzeasca pana la 100-105 °C. Daca ne spui ce procesor ai poate vedem ce-i baiul! Pe net este specificata temperatura maxima permisa cu denumirea "Tjunction" si poate fi de 85 (PGA); 100 (BGA). Asta din cauza ca exista doua tipuri de procesoare. Procesor in carcasa PGA (pin grid array) – detasabil, contactele sale sunt un numar de pini, iar BGA (ball grid array) – nedatasabil, contactele sale sunt un numar de bile, cu care este lipit pe placa de baza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Deci temperatura maxima suportata este 100 grade celsius. E normal ca in timpul jocului sa se apropie de maxim daca este un joc care solicita resurse mari. Eu am acest cooler/sand: https://bit.ly/3gqgHAP
Este de buna calitate.

| Wr3nch a răspuns:

Cel mai renatbil e un cooler extern.

| stefan1902 explică (pentru Wr3nch):

Pai am cooler extern dar in timpul jocurilor procesorul ajunge si la 92 de grade tiinand cont ca TJ este de 100

| gabicoo a răspuns:

Cum se cheamă tigaia (brand, model, etc.)?

| stefan1902 explică (pentru gabicoo):

Laptop-ul este un MSI GF65

| GPA a răspuns:

Ținând cont că este proaspăt cumpărat, te-as sfătui, pentru a nu pierde garanția, să-l duci în service pentru a curăța și înlocui pasta termoconductoare. 92°C este prea mult și trebuie musai răcit. Aici nu ți-aș recomanda deloc turbo boost, dimpotrivă, underclock, având în vedere temperatura în fullstate. Un cooler eficient te-ar ajuta să-l răcești nițel. Spune-mi un buget...

| stefan1902 explică (pentru GPA):

Daca te referi la bugetul pentru cooler 200-300 lei

| Liniuta1 a răspuns:

Cum a zis si baiatul, ar trebuie sa il duci in garantie, dar totusi daca nu pleci nicaieri cu laptop ul, mai bine iti cumparai un pc.