| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, as vrea sa cumpar o camera de supraveghere cu panou solar si cartela sim si rezistenta la apa si sa vada mult la distanta, mentionez ca o sa fie plasata la o gradina sa supravegheze animalele, dar nu stiu ce sa aleg deoarece sunt multe, as vrea ceva de calitate si sa vada si noaptea foarte bine. Buget pana in 1000 lei + -.Bine. as vrea mai multe, dar acum as vrea doar o camera sa vad daca e buna.Sa raspunda cine se pricepe si poate detine o camera de genul.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un asemenea sistem cu mule camere de noapte si rezolutie mare este mai cosisitor de 1000 lei, chiar daca initial folosesti o singura camera.
In primul rand, zona trebuie luminata cu infrarosu, care este destul de costisitor. Ai nevoie doar de o automatizare de pornire pe timp de noapte.
Camerele sportive sau auto au rezolutie destul de mare si majoritatea "vede" si la lumina infrarosie.
Mai ai nevoie de un sistem de interconectare si conexiune la internet. Si acesta se poate rezolva in multe feluri.

In orice caz, ar fi bine sa te consulti cu un specialist de supraveghere, la fata locului. Costul unei asemenea evaluari este mult mai mic decat banii aruncati degeaba pe componente care nu rezolva cerintele tale.

| RxTx a răspuns:

Un telefon mobil setat pe WhatsApp să răspundă singur automat la apelurile video
Este cea mai ieftina soluție
Pui un panou cu o baterie care incarca telefoane cauți ceva mai bun
Și nu ai de înfipt de cat o singura mufa
Mufa de alimentare in telefonul mobil

Acum că și softuri de supraveghere video se găsesc extraordinar de multe

Poți că în loc de WhatsApp sa pui un program mai profesional pe acel telefon mobil
Care salvează atât în cloud cât și pe cardul SD al telefonului

Asta este o soluție tehnică extraordinar de ieftina
Chiar este ieftina rău de tot

Sau o altă soluție mai complicata
Cumperi un digital video recorder
Dvd
Cumperi panouri 2 bucăți
Cumperi 1 baterie Dacie
Cumperi 1... 4 camere
Anti vandal dinacelea rotunde
Fara ptz
Cumperi un router de la tp-link in care poți introduce un modem Huawei e220
Cumperi un modem Huawei e220
Iei o cartela SIM de la Vodafone
Suni la Vodafone și ceri să îți aloce pe cartela respectivă IP real
Sau închiriezi un server vpn
De pe internet
Și cam atât faci niste setări și gata merge

| savarin a răspuns (pentru RxTx):

Daca se opreste tel cum reporneste singur?