| BiancaEmma a întrebat:

Buna seara..stie cineva cum se rezolva problemele de genul "Se citesc toate valorile din fișierul intrare.in. Să se afișeze suma numerelor pare în fișierul date.out ", pas cu pas?

Răspuns Câştigător
| Catabtr23 a răspuns:

Se pare ca nu pot posta codul aici, imi poti lasa o adresa de e-mail pentru a-te ajuta.

6 răspunsuri:
| Catabtr23 a răspuns:

Ce limbaj de programare folosesti?

Cum vrei sa se realizeze, prin cmd sau in program cu functii de fisiere.

Daca vrei mai multe detalii, te pot ajuta.
In general e cam asa:
1.Citire elementele fisierului si verificand care-s pare sa se adune la o variabila s;
2.Scriere s in alt fisier, in cazul tau "date.out".

| Catabtr23 a răspuns:

1.Cod C++ :
#include

using namespace std;

int main() {

ifstream in;
ofstream out;
int i=0, s=0;
int vec[20]; // 20 aici, conteaza cate numere ai in fisier
in. open("date.in.txt");

if (! myfile)
{
cout v[i];
if(v[i]%2==0)
{
s=s+v[i];
}
i++;
}
in.close();
out.open("date.out.txt")
out

| Catabtr23 a răspuns (pentru Catabtr23):

Nu stiu de ce nu apare tot codul. Acolo unde gasesti scris // inante nu scrie, scrie randul, dar in program numai pune //

//#include

using namespace std;

int main() {

ifstream in;
ofstream out;
int i=0, s=0;
int vec[20]; // 20 aici, conteaza cate numere ai in fisier
in. open("date.in.txt");
while(in!=eof)
// in >> v[i];
{
if(v[i]%2==0)
{
s=s+v[i];
}
i++;
}
in.close();
out.open("date.out.txt")
//out

| Catabtr23 a răspuns (pentru Catabtr23):

Se pare ca nu pot posta codul aici, imi poti lasa o adresa de e-mail pentru a-te ajuta.

| Catabtr23 a răspuns:

Te rog retrimite-mi cererea de prietenie din nou cu tot cu e-mail.

| BiancaEmma explică:

În C++..as avea nevoie m.prin ambele metode.M-aş bucura daca m-ai putea ajuta

| BiancaEmma explică:

J.me32@yahoo.com