| xBlaise a întrebat:

Buna seara TPU! De ceva zile ma gandesc sa-mi fac un update la pc (momentan am 4GB, sursa 400w, placa de baza Asus H81M-K 1150, hdd Seagate Barracuda 1TB, 7200rpm 64MB si Intel G3220) si nu stiu ce sa aleg intre un i3-4130 si un i5-4440... PC-ul il folosesc mai mult pentru programe gen visual basic, photoshop, editare video, uneori mai ma si joc, browsing, skype, etc. Acum vreau sa pot sa vin visual basic+randare+skype+browserul deschise si nu stiu care e mai bun intre cele 2 procesoare. Procesorul Intel G3220 sta la 90+ % doar cu randarea si skype... i3-4130 are un pret decent dar parca nu ma atrage acel dual core 3mb cache. la i5-4440 e pretul putin "picant" are 6mb cache si quad core. Intrebarea mea este: Ce procesor sa-mi aleg pentru multitasking? Sa fie si la un pret decent. Puteti sa-mi faceti si mie o configuratie noua (ram+hdd+sursa)? Am buget 1400-1700lei maxim

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai sa stii ca in randare, fie ca ai dual-core sau i7, tot in 90-100% o sa stea, numai ca difera timpul.
La ce spui tu, un i5 e mult mai ok. Totusi, ai zis randare, dar cu ce programe?

| xBlaise explică (pentru sltlp):

Sony vegas pro 11 folosesc pentru randare. un vecin are i7 4790 si sta la 30-60% cu skype pornit... timpul este o diferenta foarte mare (stiu ca intr-o zi am randat aman2 acelasi clip cu aceleasi editari video/sunet si lui i s-a randat in 5minute si mie in 20min era doar 34%)

| sltlp a răspuns (pentru xBlaise):

Aici e cu dus-intors laughing
Eu am tot i7, si stau in 90-100%. Vezi ca vegas daca are cuda/opencl(gpu radeon sau nVIDIA) poti seta sa iti lase procesorul mai usor, si sa se axeze pe ele, randarea avand loc in mare parte folosind gpu-ul. Insa daca vrei viteza maxima, lasi cpu, si gpu, ambele... sau doar cpu daca stii ca ai gpu slab.
II: am mai patit si eu sa randez cu 30-50% cpu, dar asta deoarece era alt format. Parca la avi aveam asa, nu sunt sigur. la mp4 insa am utilizare mare. Dar depinde si rezolutia, calitatea, nr de mbps si altele. Deci, ce placa video ai tu si ce placa video are vecinul laughing?

| xBlaise explică (pentru sltlp):

El radeon r7 256biti 2gb, iar eu http://www.emag.ro/......DX594BBBM/ achizitionata acum 2 saptamani

| sltlp a răspuns (pentru xBlaise):

Ia fa tu frumos un upgrade la vegas 13 64 bit. La randare dau sa folosesca cuda. Dar inainte, dai verficiare(dai customize, si ai acolo sa verifice daca chiar are cuda). Si compari dupa cat dureaza.

| xBlaise explică (pentru sltlp):

Am sa fac si update dar cand o sa-mi iau procesorul fiindca de vreo 2-3 zile nu prea mai am timp de el. deci sa imi iau i5 pana la urma? sau sa ramn tot pe g3220?

| sltlp a răspuns (pentru xBlaise):

Ia i5 pentru ce vrei tu, diferenta e enorma. Doar la randari e diferenta de la i5 la i7, ca in rest la ce ai zis tu, fie ca e i5 sau i7 diferentele is minime.