| cotinel a întrebat:

Buna searea,
Va deranjez cu o intrebare si un diacnostic daca se poate pentru urmatoarea problema:
In urma cu cateva zile laptop-ul meu un Hp i-3 dupa ce l0am aprins am constatat ca nu aveam conexiune la internet prin cablu, am mers in Device Manager sa vad ce fel de problema am insa acolo am constatat ca nu imi mai apare placa de retea de loc decat ce-a WI-FI.
Mentionez ca am incercat cam tot ceea ce e posibil pentru un om cu cunostinte medii zic eu in Informatica adica :
-am rulat teste in cmd
-am incercat sa repornesc placa din device manager
-am oprit apoi repornit placa din bios
Tind sa precizez ca am instalat un program care gaseste driverele insa nici acel program nu gaseste placa de retea numele programului este 3DP
Astept un raspuns din partea dumneavoastra!
Multumesc anticipat.

9 răspunsuri:
| ladyMillion a răspuns:

Click dreapta pe My computer > properties > hardware > device manager > vezi daca este instalata placa de retea.
Daca este instalata, probabil e vreo problema... incearca Start > Control Panel > Netwotk and Internet connection > network connection > "create a new connection" (in stanga, sub network tasks) > next> selectezi "Connect to the Internet" > next > selectezi "Set Up my connection manually > apoi selectezi tipul de conexiune > iar apoi te pricepi.
Daca nu e instalata, incearca sa instalezi alt driver
http://www.softpedia...n-Devices.shtml

| K0sti a răspuns:

Ai facut de toate, numai driverele nu ai vrut sa le instalezi...

| cotinel explică (pentru K0sti):

Nu e vorba ca nu am vrut insa nici macar nu imi apare in device manager cu? in others sau cum se numeste
ideea e ca driverul era instalat deja insa nu a mai functionat asa de odata nici macar luminitele de la placa de retea nu se mai aprin...
Presupun ca e arsa.

| K0sti a răspuns (pentru cotinel):

Reinstaleaza nene driverele, da alea care trebuie, nu aiurea, lasa tu device manager!

| cotinel explică (pentru K0sti):

Problema era placa de retea care nu mai face contact cu placa de baza in final am cumparat un adaptor internet usb si merge bine

| K0sti a răspuns (pentru cotinel):

Cum e aia, nu mai facea contact? Era scoasa din slot?

| SuciuFlo a răspuns:

Reinstaleaza windowsul, daca nici asa nu merge inseamna ca s-a defectat placa

| cotinel explică (pentru SuciuFlo):

Deja am facut asta acceasi parere o am si eu
Insa cum pot verifica placa?

| SuciuFlo a răspuns (pentru cotinel):

Nu poti, e incorporata pe placa de baza cred...incearca si vezi la garantie daca ti-o repara, sau cauta pe cineva care se pricepe la calculatoare in orasul tau