| AndreeaMini a întrebat:

Bună, știe careva dacă există un site unde poți vinde laptopuri? Eu am unul nou dar nu am reușit să îl vând pentru ca mi s-a spus ca este prea scump, iar eu caut ceva firme care le cumpără după valoarea lor

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe olx.
daca le dai la o firma care se ocupa cu asa ceva vei primi mult mai putin pentru ca le cumpara sa faca profit mai departe.

| relian a răspuns:

Nu o sa il vinzi, pentru ca ceri prea mult pe el.Firmele nu cumpara calculatoare de la populatie, aia cumpara mai multe, cumpara direct de la magazine, le dau aia garantie, service, nu se incurca cu dealde tine.
Plus de asta tu nu ai cum sai dai chitanta, ala are nevoie de chitanta sa se justifice la taxe, sa se scada.

Cui poti vinde? Tot asa la o persona fizica, dar daca lasi ceva din pret. Daca tu vrei sa il vinzi ca la magazin, cine crezi ca o sa fie curios? Asa merg la magazin si iau de acolo.

Trebuie sa lasi din el undeva la un sfert de pret, asta sa il poti vinde.
Asa sa il postezi o poti face pe orice webiste, eBaby, amazon, Facebook, olex etc.
Nu sunt websiteuri anume de unde ar cumpara firmele, cum am spus aia cumpara direct de la magazine, nu se incurca cu alte povesti.

Tu ce valoarea crezi ca are latopul tau? Odata ce l-ai cumparat de la magazin, cand ai plecat de acolo, deja valoarea lui a scazut stii la cit?
Baga pe ebay, amazon, sau olex si cauta exact laptopul tau cit cer unia pe el, apoi stii cam ce preturi se cer.

Dar trebuie sa stii specificatiile, sa cauti unu cam cu aceleasi specificatii.De asemenea te uiti nu doar cit cere, vezi daca spune ca negociaza, una este pretu afisat, alta pretu de vinzare.

Valoarea la ce ai tu, cum am spus un sfert de din pretu din magazin scazut, daca nu si mai mult.