| Simph a întrebat:

Bună.
Ştiţi ceva anti-virus bun, dar gratuit? puppy dog eyes
Nu am fost atentă şi am apăsat pe un link primit pe facebook şi mai târziu am aflat că laptopul meu a fost virusat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Îti recomand să încerci cu 3 programe gratuite: antivirusul avast! 7 free (Avira 2012 free ori AVG 2012 free), Malwarebytes’ Anti-Malware şi un firewall dintre ZoneAlarm ori Comodo Firewall. Împreună sunt la fel de bune ca un program antivirus cu licenţă şi n-ai treabă cu activarea. Pe toate le poţi descarca de pe site-urile oficiale.
Înainte de asta descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi. Succes şi numai bine!

10 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Iti recomand Panda Cloud Antivirus e free si e foarte bun! Mie unul imi merge foarte bine!

| EvangelineLovin a răspuns:

AVG e gratuit, si avira.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ESET NOD32 Antivirus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte sa-ti alegi un antivirus, trebuie sa scapi de virusul de tip vierme, in mod sigur ai un astfel de virus, iar un antivirus in aceste cazuri, nu se poate instala si sterge virusii existand posibilitatea ca virusii sa blocheze anumite porturi iar antivirusii nu pot face update sa recunoasca virusii, procedeaza in felul urmator, apoi cauti antivirus.

Descarca http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe

Inchide orice fereastra de messenger, explorer etc. si tot ce trebuie sa faci, este sa confirmi cu Yes de fiecare data, si sa nu opresti scanarea.
Uneori, dispare ecranul cateva secunde, nu te speria este normal, dupa ce termina, iti apare un notepad, in el scrie ce virusi ai si ce ti-a sters, atunci s-a finalizat devirusarea.

| scapadeplictiseala a răspuns:

Avast 4.6 home edition e cel mai bun. funda :X

| Simph explică (pentru scapadeplictiseala):

Am dat funda, dacă nu ai observat. Oricum, mulţam. -.-'

| Smartulet a răspuns:

Daca vrei sa scapi de virusi, adware, malware, toolbar-uri care nu se dezinstaleaza, curatare browsere si registri... iti recomand YAC antivirus, eu il folosesc de aproape 1 an de zile si nu mai am probleme cu virusii.
Partea buna la YAC este ca e 100% gratis, nu trebuie cumparat si nu expira.
Daca te hotarasti sa il incerci il poti descarca de aici http://goo.gl/G8orkA

Succes!

| serjju a răspuns:

Avast ..bitefender FUNDA?

| adonnys a răspuns:

Kaspersky pure e cel mai bun. lorry_xxl pentru detalii si configurare