| Anoniu a întrebat:

tocmai mi-am cumparat un Samsung Galaxy Grand Neo Plus si nu stiu daca sa formatez bateria sau nu. Si cum ar trebui sa fac asta?

2 răspunsuri:
| MrLucas a răspuns:

Din cate stiu bateriile nu mai necesita formatate demult, cel putin de la aparitia telefoanelor cu touch screen.

| MultiCore a răspuns:

Bateriile de tip Li-Ion, cele folosite la smartphone-uri nu se formatează. Dar după cum ai observat deja, ea trebuie să fie cam la 50-60% din motive tehnice (pentru păstratea calității bateriei). Ar trebui totuși să o încarci pentru prima dată până ajunge la 100%.