| OrangeFga a întrebat:

acum un an unchiul meu a venit din Spania cu o chestie care amplifica semnalul Wi-Fi.O instala afara,pe balcon,si isi tragea fir usb pana in casa,conectand laptopul la chestia aia, nu stiti unde as putea gasi asa ceva? Cum se numeste?
Dau funda!

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Iti poti construii si tu singurel a ''chestie'' care amplifica semnalul wi-fi. Si eu detin un wireless, dar este unul de mare putere, si nu am nevoie de ceva pentru a face o amplificare, dar iti voi spune cum sa iti confectionezi un fel de amplificator care pe mine m-a ajutat mai de mult. Fa rost de o sarma mai groasa din cupru, si indoaie-o spirale, si agat-o de antena wi-fi-ului, asta iti va amplifica semnalul cu pana la 30%. O alta metoda ar fi cu o cutie de conserva despicata si indoita ca un fel de antena parabolica, mai apoi asezata in fata antenei wi-fi. Toate acestea ''atrag'' semnalul wi-fi dandu-ti o stabilitate mai buna, semnal, si o viteza a internetului mai mare.

| gelu1970 a răspuns:

Antena wifi. unde o gasesti in Romania? presupun ca in magazinele de specialitate.