| adybossman a întrebat:

Am și eu un psp 3004 piano black cumpărat de vreo trei ani și în acest an m-am gândit să-l modez. Totul bine. Am făcut update-ul la ultimul firmware apărut și anume 6.60 dar am o mare problemă. Când încerc să pun conținut pe el cum ar fi jocuri le pun dar cand ma duc la sectiunea game din xmb(xross media bar) deschid memory stickul si imi apare corupted data. Ce să fac? Ajutati-ma va rog

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Modarea inseamna instalarea unui software "custom", adica care sa ruleze programe homebrew. Ideea e ca trebuie sa-ti modezi PSP-ul (daca e 3004) cu chickHen sau cu versiunile PRO (nu stiu despre ce e vorba). PSP-urile din seria 3000 nu au placa de baza programabila. Ei, eu am PSP 2004. Cele "grase" (1004) si cele slim&lite (2004) au placa de baza programabila. Introduci o baterie speciala care NU iti porneste sistemul de operare pentru 10 secunde (am de aia) si introduci un Memory Stick (card de memorie proprietar Sony) cu datele necesare modarii (poti copia acele date cu ajutorul unui program numit PSP Grader). Dupa ce il modezi setezi modul de rulare a jocurilor (de pe UMD sau de pe card, me care o sa ti le pui intr-un folder nou-creat de program care se cheama ISO si care este la radacina PSP-ului, vizibila de pe calculator. Acolo pui imagini virtuale ale jocurilor in format ISO sau CSO (mai compact, daca nu ai spatiu), pe care le descarci. ACUM ai inteles?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ti l-ai modat? Asta apare DOAR cand cineva nu are PSPul modat. Mie nu mi s-a intamplat asta de 2 ani, de cand am bateria pandorei (bine, am si un psp 2004).

| adybossman explică (pentru anonim_4396):

Pai stai modarea unui psp nu inseamna instalarea de firmware pe el? Sau am intetes eu cu totul gresit termenul modare. Te rog sa-mi explici si mie cam cum e faza cu modarea. Multumesc anticipat.

| adybossman explică (pentru anonim_4396):

Da multumesc mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru adybossman):

Cu placere

| anonim_4396 a răspuns (pentru adybossman):

Modarea inseamna instalarea unui software "custom", adica care sa ruleze programe homebrew. Ideea e ca trebuie sa-ti modezi PSP-ul (daca e 3004) cu chickHen sau cu versiunile PRO (nu stiu despre ce e vorba). PSP-urile din seria 3000 nu au placa de baza programabila. Ei, eu am PSP 2004. Cele "grase" (1004) si cele slim&lite (2004) au placa de baza programabila. Introduci o baterie speciala care NU iti porneste sistemul de operare pentru 10 secunde (am de aia) si introduci un Memory Stick (card de memorie proprietar Sony) cu datele necesare modarii (poti copia acele date cu ajutorul unui program numit PSP Grader). Dupa ce il modezi setezi modul de rulare a jocurilor (de pe UMD sau de pe card, me care o sa ti le pui intr-un folder nou-creat de program care se cheama ISO si care este la radacina PSP-ului, vizibila de pe calculator. Acolo pui imagini virtuale ale jocurilor in format ISO sau CSO (mai compact, daca nu ai spatiu), pe care le descarci. ACUM ai inteles?