| iInfinityDarkness a întrebat:

TPU am nevoie de ajutorul tau! As vrea sa stiu cum fac sa activez internetul prin WI-FI in asa fel incat sa nu mai trebuiasca sa introduc un capat al USB-ului in modem si celalalt capat in dispozitivul respectiv, dar mai ales as vrea sa stiu cum activez internetu WI-FI la tableta Goclever TAB I71 7 si ca sa stiu imi trebuie router wireless si adaptor wireless.Am citit undeva ca adaptorul wireless il bag in tableta.Si am vazut acolo pe youtube ca pachetul include si un USB cu mai multe orificii.Acolo se introduce firul de la internet? si imi mai trebuie adaptor wireless? Faceti-ma si pe mine sa inteleg. Daca functioneaza cum mi-ati explicat voi va dau funda mare+vot celui care are dreptate.Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Toate tabletele au placa de retea WI_FI incorporat! Pentru tableta nu iti trebuie adaptor dar iti trebuie pentru PC (daca nu are placa de retea wi-fi). Trebuie sa cumperi doar ROUTER ->atat si firul de la internet intra direct in router si ai wireless in toata casa.Cablul de la internet intra la majoritatea sub antena http://iasi365.com/images/stories/diverse/modem-upc-2.jpg
setarile pentru router le faci aici -> Internet Explorer - http://192. 168. 1. 1

| iInfinityDarkness explică (pentru neluL):

Merci si pentru poza! Acum stiu unde sa bag firele laughing

| neluL a răspuns (pentru iInfinityDarkness):

Doar un fir bagi ->ATAT! Doar cel de la internet big grin Pentru restul ai wireless.

| iInfinityDarkness explică (pentru neluL):

Am mai pus o intrebare laughing. Cum sa fac setarile la net pentru tableta.Raspunzi si la aia?rolling on the floor

| neluL a răspuns (pentru iInfinityDarkness):

Daca ai wireless nu faci nici o setare! Doar prima data o sa-ti ceara parola de la wi-fi (daca o sa-ti pui) si apoi se conecteaza automat la retea.

| iInfinityDarkness explică (pentru neluL):

Aa k mersi

| iInfinityDarkness explică (pentru neluL):

Buna, modemul Huawei MT 882 este compatibil cu routerul wireless EDIMAX BR-6228nS?

| neluL a răspuns (pentru iInfinityDarkness):

Nu-ti mai trebuie modem! Poti sa-l arunci. Firul de la internet il bagi direct in ROUTER (chiar acolo sub antena). Routerul are si el modemul lui inclus in el.

| iInfinityDarkness explică (pentru neluL):

Deci toate routerele au modem inclus in ele big grin?

| neluL a răspuns (pentru iInfinityDarkness):

Da!

| iInfinityDarkness explică (pentru neluL):

Ok mersi, acum ma prinsei rolling on the floor. Trebuie sa trimita si CD la router? Ca mi-a mai trimis ei cutia fara cd laughing

| iInfinityDarkness explică (pentru neluL):

Asa ca un vecin de pe la mine de pe strada a incercat sa ia si el internet si nu a putut.Si de la alt vecin de la mine de pe str. a luat, ca el avea modem wireless, mie nu putea sa imi dee modem wireless laughing

| neluL a răspuns (pentru iInfinityDarkness):

Da.

| iInfinityDarkness explică (pentru neluL):

Bn merci ca eu am citit undeva ca imi trebuie si adaptor wireless pe care sa il conectez la tableta

| neluL a răspuns (pentru iInfinityDarkness):

Poate sa-ti dea parola de la wireless si te conectezi si tu la el mokka! Doar parola iti trebuie si nimic altceva. Daca nu are parola te poti conecta si fara sa stie el big grin

| iInfinityDarkness explică (pentru neluL):

Deci ma pot conecta si fara adaptor

| neluL a răspuns (pentru neluL):

Nu iti trebuie decat daca iei internet de la o retea de telefonie mobila.

| iInfinityDarkness explică (pentru neluL):

Aaa ok, eu iau internet de la romtelecom

| iInfinityDarkness explică (pentru neluL):

Si celelalte cabluri(ADS SI USB)nu mai trebuie conectate in routerul wireless? Doar cablul pe care scrie Ethernet

| neluL a răspuns (pentru iInfinityDarkness):

La router conectezi doar cablul de la internet! acela care intra in modem acum intra in router si altceva NIMIC.

| iInfinityDarkness explică (pentru neluL):

Deci bag cablul de la net, il instalez si gatabig grin

| neluL a răspuns (pentru iInfinityDarkness):

DA! (am facut postul asta de 25 de raspunsuri)

| Andrei_Iulian_1992 a răspuns (pentru neluL):

Nelul ce intrebare am eu la tine.Imi poti explica si mie cum pot sa activez wi-fi de la modem sa imi mearga si pe telefon.Am un telefon zte racer 2 si cand activez wi-fi imi apare multe retele si prin ele se afla si a mea romtelecom si nu stiu ce mai scrie acolo cand dau pe wep si scriu codul nu imi apare semnul acela wi-fi pe telefon si sc k se obtine ip dar tot nu merge ce pot sa fac
?

| neluL a răspuns (pentru Andrei_Iulian_1992):

Da un reset la router sau scoate routerul din priza cca 2-3 minute si apoi incearca sa te conectezi.

30 răspunsuri:
| baiatuucupizzza a răspuns:

Subtitrare tio citeste la filme?

| andreiask a răspuns:

Din ce am citit acum pe google, tableta ta (Goclever TAB I71 7) are adaptor wifi incorporat. Deci, daca iti cumperi un router wireless rezolvi problema si nu mai bagi nici un fir in ea. De la ce firma ai internet?

| iInfinityDarkness explică (pentru andreiask):

Am net de la romtelecom

| terleaandrei a răspuns:

Simplu dai suni la relatii cu clienti unde iti va spune de interlet dar pe tine nu te intereseaza asata dai sa vorbesti cu un operator si spui problema o sa o rezolve

| marcela12 a răspuns:

Dar pe cell cum sa intru ca sa activez am modem si parola dar imi cere si alte lucruri cum ar fi :protocol, cod proxy si altele

| robwerto a răspuns:

Buna tpu...va rog sa imi spuneti si mie cu activez netu pe o tableta i-lnn daca bag un modem romtelecom?