| VoltsLife a întrebat:

Am o intrebare. Am un laptop Asus si mi se inchide atunci cand mi se supraincarca. Eu aud ca hard-diskul se invarte foarte repede si aduce la inchiderea calculatorului dar nu shut-down ci sleep pentru ca atunci cand il deschid iar imi apare iar aplicatiile deschise. Stiti cumva daca e de la sistemul de racire sau de la CPU? Nam cooler special de laptop.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Daca intr-adevar auzi hdd-ul atunci fa backup si schimba hdd-ul
daca de fapt auzi ventilatorul atunci laptop-ul ar trebui curatat... INTERN, iar asta se face numai la service

insa ar trebui sa pui programe de gen aida64, cpu temp, si sa verifici temperaturile inainte de a merge cu el la service, ca

NU AM AUZIT NICIODATA CA UN CALCULATOR SA FACA SLEEP CAND SE SUPRAINCINGE, nici macar shutdown, face crash (ca si cum ai scoate un calculator, fara baterie sau UPS din priza

deci, chiar cred ca ai o cu totul alta problema

| VoltsLife explică (pentru ziftode):

Ms mult ca mi-ai zis dar problema aceea cu crashul. Dacă dă crash ar trebui sa se stingă de tot, nu? (Adică cum ai zis tu, e ca si cum ai scoate calculatorul din priză). Al meu când îl pornesc îmi rămân aplicațiile deschise. Ai vreo idee în legătură cu asta?

| ziftode a răspuns (pentru VoltsLife):

Niciuna, sleep face in cu totul alte conditii decat face crash
daca apesi pe butonul de power la un laptop, face sleep in loc de shutdown (undeva e o setare, dar daca, la instalare, isi da seama ca e laptop, chiar o pune pe sleep), daca inchizi lid-ul (pui monitorul peste tastatura), iar e o setare, insa default e sleep, daca faci afk time-out - stai vreo 20 mins "departe de taste" (afk), etc.

Nota Benne: in caz ca incerci sa diagnostichezi, toata balalaia pe care am scris-o mai sus, e posibil ca sa dai peste "hibernate", care e o versiune fara curent fata de sleep, insa practic e cam acelasi lucru (sleep = tot calculatorul se opreste complet, in afara de memorie care primeste in continuare curent, si cand revenim din sleep, toate aplicatiile revin la viata, dar tine in functie de bateria ramasa 10-20ore... asa se comporta TOATE telefoanele mobile

hibernate, statusul memoriei se salveaza pe hdd, dupa care totul se inchide de tot, si tine pana la Sfantul Asteapta, asta poate fi maine, saptamana viitoare, luna viitoare, sau in mileniul 9, daca storage (ssd/hdd) tine pana atunci, adica, pe scurt... SALVEAZA STATUS-UL CURENT *FARA* SA CONSUME CURENT

| VoltsLife explică (pentru ziftode):

Am o intrebare. Tu esti geniu, sau te confund?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti un suport cu coolere pentru laptop: http://bit.ly/2TQ70zZ

Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu cum auzi tu hard disk-ul, ca "se invarte foarte repede".
Hard disk-ul este o piesa silentioasa, care abia se aude functionand, chiar daca este scos din carcasa. Montat in interior, se aude si mai slab.
Singurul zgomot care poate produce hard disk-ul este un zgomot mecanic care apare la defectarea lui, dar nici acel zgomot nu prea se poate auzi in exteriorul carcasei, doar daca e liniste perfecta.

Am impresia ca, zgomotul auzit de tine a fost de la ventilatorul sistemului de racire a CPU & GPU.
Ar trebui sa urmaresti temperatura lor, prin ceva program de monitorizare.