| Ronaldo_Ronaldo_1997 a întrebat:

Am o mare problema la laptop, il am sa zicem de un an jumatate si nu l-am curatat niciodata de praf, nu ma pricep sa ma duc la service. Am inteles ca se incalzesc componentele si e necesar, am reinstalat windows 10 si merge greu rau pe net si nu am nimic instalat..si un cooler sa iau? Multumesc

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Core temp/gpu temp, verifici temperaturile la procesor, placa video. Hdd sentinel, verific health-ul hdd-ului. Pasta iti cumperi ce doresti sau te duci la un service. Reinstalezi windows si il optimizezi sa mearga cat mai usor. Instalezi toate driverele; te gandesti la un upgrade ram sa mearga pe dual channel si-un ssd; si un cooler (in functie de ce laptop ai de 15, de 17 etc) sigur te-ajuta. Mai multe detalii, gen, ce buget ai, ce vrei sa incerci, ajuta.

| TheCrusader a răspuns:

Nu este recomandat sa umbli la laptop decat daca stii ce faci.
Unele componente sunt sensibile la electricitate statica si se pot strica.
Windows 10 e destul de resource-heavy. Adica, mai bine ramai cu windows 7 pentru ca windows 10 cere mai mult RAM si CPU-power.
Cu incalzitul, probabil folosesti laptopul la jocuri sau la ceva care foloseste mult placa video si cpu-ul. Incearca un cooler extern si vezi sa nu astupi caile de aerisire la laptop.