| PicakuElectr1ze a întrebat:

Cate probleme am avut cu PC-ul asta.

PC-ul a inceput sa mearga greu de cand l-am curatat de praf si am reinstalat windows-ul.
La curatare am demontat cooler-ul de la procesor, placa video, cooler-ul de la unitate si doar am sters interiorul sursei de praf.

Am folosit o pensula nefolosita pentru a sterge praful. Dupa ce am terminat, am montat toate piesele inapoi si am reinstalat windows-ul deoarece incepuse sa functioneze greu de inainte sa il curat.

Dupa ce instalez windows-ul merge foarte bine, pana cand trec 3-4 zile si iar incepe sa mearga greu pc-ul. Videoclip-urile buffeaza iar viteza de internet a scazut.

In legatura cu jocurile, obisnuiam sa joc LoL, Dota 2, CS:GO, GMod, etc, dar de cand am curatat pc-ul si reinstalat windows-ul mergeau extrem de greu jocurile 10-20 FPS fiecare indiferent de joc.

Am curatat de praf deoarece tot dadea freeze PC-ul din cauza prafului de la sursa.

Am 2GB Ram, procesor 2.8 GHz Dual Core si placa video NVIDIA GeForce 7600 GS

Funda

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Nu stiu cine ti-a spus ca stersul de praf al pc-ului e antidot general pentru orice nu functioneaza, dar este fals. E foarte bine ca iti itretii pc-ul dar nu exagera, mai ales daca nu stii ce faci, acolo pe placa sunt piese sensibile la socuri mecanice si/sau electrice, deci grija mare! De regula placile electronice nu se sterg cu pensule ci cu flux de aer, un aspirator care stie sa si scoata aer este super pentru treaba asta.
In alta ordine de idei, asigura-te ca ai montat bine coolerele mai ales cel de pe cpu, ca ai aplicat pasta termoconductoare intre cooler si cpu si ca ai facut conexiunile coolerului corect. Procesoarele moderne, atunci cand racirea este insuficienta si/sau ineficienta incetinesc frecventa pentru a conserv functionalitatea.
Acum, daca toate astea sunt ok, verificate, inclusiv felul in care este montat RAM-ul, si tot functioneaza greu, inseamna ca te confrunti cu cea mai comuna problema: viteza de transfer a hdd-ului este foarte scazuta pentru ca probabil hardul tau este uzat si ai inceput sa simti efectele uzurii. Faptul ca reinstalezi os-ul nu-ti face hardul nou! Fa un diagnostic la hdd. De regula userii cred ca viteza scazuta la pc se datoreaza cpu dar de cele mai multe ori se datoreaza hardului.
Mai ai de verificat placa video, in special temperatura de exploatare, daca e mare (peste 50 de grade) asteapta-te la fail din partea ei, e timpul sa-ti iei o alta placa, mai ales daca te joci. La fel ca si cpu-ul si gpu-ul are capacitati de slowdown atunci cand temperatura este prea mare, mai mult placile noi au un mecanism de safe fail catre aceleratorul soft daca gpu-ul nu functioneaza in parametri, doar ca acesta foloseste RAM-ul si cpu-ul pentru randari iar asta se va vedea in viteza de raspuns, mai ales in cazul unui duap core cu 2G.
In afara de asta trebuie sa mai stii ca windowsul are un serviciu numit Prefetch care optimizeaza viteza de acces dar trebuie trainuit. De aceea toti userii spun ca dupa 2-3 zile de la install statia merge mai greu, pentru ca intra in functiune acest serviciu care incepe sa optimizeze path-uril de acces in functie de obisnuintele userului, astfel ca in final daca nu apar alte probleme statia ar trebui sa functioneze din ce in ce mai bine pentru acele taskuri pe care le faci periodic. Tot la install, os-ul isi face indexarea care ia si ea ceva timp, ai ales daca ai multe fisiere in storage, dupa terminarea indexarii fisierelor, statia va merge mult mai repede. De aceea nu e o idee buna sa reinstalezi daca nu ai o justificare serioasa. Asat e un alt mit, ca reinstall-ul e solutia la orice! Nu e, dimpotriva, de fapt nu e solutie la nimic, e doar o metoda pe care o aplica utilizatorii care nu stiu ce sa faca altceva. Sper ca acum ai o idee generala despre potentiale probleme.

| PicakuElectr1ze explică (pentru StefanKogut):

Chiar vroiai funda asta nu?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dacă nu stii de ce te bagi? Trebuie dus la o firmă care se ocupă cu reparatii calculatoare, instalări si reinstalări programe, daca il tot zăpăcești o sa l strici de tot.

| anonimg a răspuns:

Vrei ca bunicul tau sa mai aiba puterea care o avea la 18 ani? Nu se mai poate oricat ar vrea si el.

| Claudiu1905 a răspuns:

Daca nu ai pus pasta conductoare intre cooler si procesor e ca si cum nu ai avea racire. Se curata pasta veche si de pe procesor si de pe parte din metal a coolerului (radiator), apoi se sterge cu vata doar un pic umeda cu spirt apoi se aplica pe procesor un strat cat mai subtire de pasta conductoare, poate sa fie si ieftina, nu conteaza.

| Ţîrdea_Adrian_1995 a răspuns:

Înlocuiește pasta conductoare dintre procesor si cooler. E 20 de lei maxim să cumperi una. Si verifica sa fi introdus totul corect inapoi