| xjustfearless a întrebat:

Am o problema cu calculatorul. Cand pornesc centrala nu mi se mai deschide monitorul. Daca nu mai am garantie, cat m-ar costa sa il repar?

Răspuns Câştigător
| raresito a răspuns:

Hmm cam putine detalii ne dai insa uite cateva probabile solutii pentru problema ta :
1. Verifica daca monitorul este bagat bine in priza si daca monitorul ti-ar da vreun semn ca primeste curent.
2. Verifica daca cablul de la PC la Monitor este introdus bine. Daca dai drumul la PC i-ar monitorul nu "simte" ca primeste semnal continua...
2.5 Ai incercat PC-ul la un alt monitor? Poate la televizor plat daca are mufa asemanatoare? Daca merge la un alt televizor inseamna ca monitorul este devina daca nu merge, continua
3. Vinovatul principal acum este placa Video daca stii sa deschizi un PC fa-o daca nu cheama pe cineva care stie si sa il deschida NU UITA SA IL INCHIZI INAINTE SI SA IL SCOTI DIN PRIZA.
4. Doar te vei uita la el imi vei spune urmatorul lucru:
a) Cablul ce duce spre monitor porneste din placa de baza (Placa cea mare de care este totul atasat si sta atarnata de carcasa) sau dintr-o placa video ce sta conectata la placa de baza in pozitie perpendiculara?
5. Incearca sa folosesti alta gaura pentru monitor.
6. Cheama un specialist recomand baietii de la IT de la Jobul tau sau alor tai sau unul din clasa ta ce stie sa isi faca un calculator.

Acum depinde ce este defect?
Monitorul poate costa intre 300 si 700 de lei depinzand ce pretentii ai de la acesta
Placa de baza poate costa pana in 400 de lei aceasta depinzand cat de noua e dar va fi greu sa muti componentele de pe o placa de baza pe alta.
Placa video intre 300 si 500 de lei.

3 răspunsuri:
| boogdan91 a răspuns:

Depinde ce e stricat. Daca te pricepi sa umbli prin unitate, scoate bateria de la bios pentru 10secunde, la fel fa si cu placa video si cu memoria RAM. Daca nu merge nici asa.depinde ce e stricat.ar putea fi memoria RAM, poate placa video(incearca sa pui cablul de la monitor la placa integrata, cand faci asta placa video sa fie scoasa din slot). 1gb ram-aproape 1mil, o placa video buna 250ron. Bafta

| pandadesignro a răspuns:

Foarte important, dupa ce pornesti "centrala" se aude vreun bip?

1. Daca e un biip lung - memoria trebuie repozitionata sau schimbata
2. Daca se aud trei bipuri - monitorul nu este connectat, cablul lui in placa video sau placa video e stricata
3. Daca nu auzi nici un bip - Procesorul sau placa de baza.

funda?happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ti so stricat. vezi daca nu e nu buton la monitor care sa porneasca monitoru. daca gasesti mai multe incearcal e pe toate. funda? big grin