| Luci88 a întrebat:

am o problema cu Laptop-ul! Cand il deschid imi apare :

No bootable devices strike f1 to retry boot, f2 for setup utility press f5 to run onboard diagnostic.

Nu stiu ce sa fac!
Ajutati-ma!
S-au ziceti-mi ce problema are, si ce sa ii fac.
Va Multumesc!
Fundita:*:X

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Sa vezi daca iti arata hardul acolo. Ceva de genul: http://i.imgur.com/BDtCC.gif
Daca nu apare...s-a dus hardul. E posibil sa si apara si tot sa nu mearga. Daca partea electrica e buna, il vede in bios. Daca partea mecanica e dusa, il vede in bios, dar nu mai poate boota de pe el. In ambele variante trebuie schimbat.

10 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ti-a picat HDD-ul! Vezi in bios daca ti-l vede.

| Luci88 explică (pentru K0sti):

Cum sa ajung in Bios? scuze dar nu prea stiu, mersy:*

| K0sti a răspuns (pentru Luci88):

Pai ai scris chiar tu: "No bootable devices strike f1 to retry boot, f2 for setup utility"... deci F2!

| Luci88 explică (pentru K0sti):

Pai dau F2 si dupa ce sa fac? ai fundabatting eyelashes

| Luci88 explică (pentru K0sti):

Apare asa, dar nu imi apare scrisu ala HDD-UL tau!

| K0sti a răspuns (pentru Luci88):

laughing aoleu, ala l-am scris eu ca sa-ti dai seama despre care e vorba!

| Luci88 explică (pentru K0sti):

Da mai, si mie imi apare acea imagine, pe care o ai tu in poza! dar nu stiu ce sa fac dupa.

| K0sti a răspuns (pentru Luci88):

Pai nu prea ai ce sa faci. Eu vroiam sa stiu daca ti-l vede in bios. Ce mai poti incerca, este sa-l scoti de acolo si sa-l pui pe alt calculator sa vezi daca ti-l vede si sa mai poti recupera ceva de pe el.

| K0sti a răspuns (pentru Luci88):

Sa vezi daca iti arata hardul acolo. Ceva de genul: http://i.imgur.com/BDtCC.gif
Daca nu apare...s-a dus hardul. E posibil sa si apara si tot sa nu mearga. Daca partea electrica e buna, il vede in bios. Daca partea mecanica e dusa, il vede in bios, dar nu mai poate boota de pe el. In ambele variante trebuie schimbat.

| OwneDesign007 a răspuns:

1-nu e instalat bine driverul HDD
2-s-a stricat windowsu, reinstaleazal!

| Luci88 explică (pentru OwneDesign007):

Frate, dar a mers fara probleme, si s-a inchis dintr-o data si cand il redeschid, imi apare acel scris.