| andrabateman887 a întrebat:

Bună, TPU! Am o problemă cu laptop-ul. Ideea este că am introdus căștile în el, iar după ce le-am scos, nu mai mergea sunetul. Nu se auzea nimic. Dar dacă reintroduc căștile, atunci se aude. Ce aș putea face pentru a merge sonorul și fără căști?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Conectezi castile; inchizi orice fereastra care ar putea reda sunet. Mergi in Control Panel (Panou de control), Hardware and sounds (Hardware si sunete), apasa pe caseta "Sound" ("Sunet"), se deschide o fereastra. In sectiunea "Playback" verifica care dispozitiv este setat ca implicit prin observarea unui cerculet si o bifa. Odata ce ai observat dispozitivul implicit, deconectezi castile, selectezi Speakers ca implicit apasand pe butonul "Set Default" ("Stabilire ca implicit").
Daca desi ai ales speaker-ele ca dispozitive implicite si nu se aude nimic, mai mult ca sigur este o problema (defectiune) la nivel de hardware.

| andrabateman887 explică (pentru LPCTSTR):

Mulțumesc mult pentru ajutor. Însă, am dat restart înainte și acum merge laughing))

| sierra1 a răspuns (pentru andrabateman887):

Ne-ai speriat degeaba!

| andrabateman887 explică (pentru sierra1):

Mai mult m-am speriat eu laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru andrabateman887):

Da... Scuza-ma, am vrut sa includ si restartarea sistemului ca o optiune.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Contactele interne ale jackului din laptop se pare că s-au deformat (îndoit) și nu fac contactele necesare. Trebuie schimbat/reparat jackul la un service.

| NiKu_NïKu_1998_r1lr a răspuns:

Ai în dreapta jos acel icon pentru volum, dă click dreapta pe el si apasă pe settings, acolo selectezi unde vrei să se audă