| Abibina a întrebat:

Buna TPU happy.
Am o problema cu laptopul meu. Nu vrea sa-mi instaleze Windows 7 de pe CD. Cand ii dau restart, nu-mi apare "Press any key to.". Asa ca am fost nevoita sa instalez Windows 8 pe care nu ma descurc deloc.
Insa dupa ce am instalat Windows 8 am realizat ca pot instala Windows 7 laolalta. Adica peste Windows 8.
Intrebarea mea e, ca dupa ce instalez Windows 7 alaturi de Windows 8, pot dezinstala Windows 8 si sa raman doar cu 7?
Daca se poate, imi puteti spune cum?
O seara faina.winking

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Nu ai putut instala W7 pentru ca DVD nu este bootabil. Fa rost de altul, sau descarca alta imagine ISO de pe net si verific-o sa fie bootabila inainte de a scrie un DVD cu ea.
- La a 2-a problema e asa:
Daca pui W7 peste W8, iti dai peste cap sectorul de boot de pe HDD si trebuie sa-l repari pe urma...te complici tare mult.
- Poti sa pui foarte bine W8 peste W7 in caz ca vrei sa le ai pe amandoua.
- Singura modalitate sa stergi o partitite care are un sistem pe ea e prin bootare. Asa cum ai facut si pana acum.

| Abibina explică (pentru horia2012):

Am facut eu ceva, desi nu sunt mandra de ce am facut, dar.
Am instalat Windows 7 alaturi de Windows 8 si in timpul setup-ului scria ca toate filele legate de Windows 8 vor fi bagate intr-un folder Windows old si sistemul respectiv de operare nu va mai putea fi folosit. Zis si facut.
Dupa ce s-a terminat instalarea de la 7, am mers in C si am sters folderul ala de Windows 8 si aparent am ramas doar cu 7.
Nu stiu cat de rau am facut, dar nu am probleme pana acum.

| horia2012 a răspuns (pentru Abibina):

N e corect dar asta e. Te-a salvat procedura de instalare a sistemului
(nu cum ai procedat tu). Intotdeauna sistemele se instaleaza prin bootare. Acum lasa-l asa. Data viitoare, instaleaza-l cum trebuie (daca ai facut setarile din BIOS) si sterge si formateaza partitia C. Se foloseste instalarea prin bootare (stergere si formatare) pentru ca intotdeauna raman ramasite pe HDD de la celalalt sistem, se acumuleaza si iti vor creea probleme.
Descarca asta si fa o curatare cu el:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml

| Abibina explică (pentru horia2012):

Multumesc mult. happy O zi faina sa ai.

| horia2012 a răspuns (pentru Abibina):

Cu placere. O zi faina.happy

8 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Si w8 e bun si in plus consuma mai putine recursuri. instaleaza Classic Shell si ii pui interfaza de windows 7. deci nu o sa mai fie o problema. de asemenea trebuie sa il activezi ca sa iti mearga update. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai accesat setarile Bios-ului pentru a seta sa iti boot-eze din unitatea optica, de pe dvd?

| ionutzu03ionut a răspuns:

Incearca-l sal formatezi si sa instalezi 7 din nou, si nu merge findca nu ai pus pe cd nu stiu cep orcari si de aia nu buteaza...