| romanianboy a întrebat:

Buna TPU.Am o problema cu viteza upload al internetul.Eu am contract cu 8 mb\s dar viteza upload este de 0.52 http://www.speedtest.net/result/1170172753.png
Cum as putea sa imi mares viteza upload? Funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| Play_8291 a răspuns:

Sal. Deci in primul rand cand semnezi un contract cu un provider de internet aia nu-ti spun viteza reala care este MB/s(in Megabytes) ci iti zic de viteza in mb/s (Megabits)care este mult mai mare si am sa-ti explic si de ce. Foarte simplu 1 Byte = 8 biti deci rezulta ca la o viteza de 8 mb/s upload impartit la 8 rezulta o viteza de aproximativ 1 MB/s viteza reala, viteza de upload si download variaza in functie de multi factori. Chestia asta ii o strategie de marketing ca sa atraga clienti si de aia nu iti spun viteza reala pentru ca altfel nu s-ar mai abona nimeni la ei> Cum ar fi sa iti spuna ca in loc de 20 de mb/s upload/download tu ai de fapt 2.5 MB/s, cine si-ar mai face contract la ei? tongue Faza e ca multi nu stiu treaba cu byte-ul si bit-ul (octet) si de aia se mira cand isi fac un speedtest.

1 răspuns:
| JuLien a răspuns:

Pai contractul il ai facut de 8mbps download si upload?
sau doar download ca la download vad ca respecta viteza.
si viteza care ti-a lasat-o nu se poate mari decat un cu alt contract in care providerul iti da mai multa viteza.