| DDCC a întrebat:

Am o problemă legată de telefonul meu mobil Allview A5duo.
L-am lăsat pe noptieră, alături de o doză de suc, iar noaptea am dat fără să vreau o palmă peste doză încât mi s-a "scăldat" telefonul. Azi dimineață pe când l-am luat în mână am observat că era ud. Am încercat să-l pornesc, din reflex, însă cred că mult mai rău am făcut. Știu sigur că era încărcat 50% iar azi de dimineața nu mai avea nicio linie.

L-am conectat prin cablu microUSB 2.0 la laptop, însă nu se încărca (apărea pe ecranul telefonului imaginea cu bateria goală, cu o linie roșie, ceea ce indică, că e descărcată complet iar la laptop se auzea din 3 în 3 secunde sunetul acela pe care îl face computerul atunci când conectezi un nou dispozitiv prin USB).
Dat fiindcă l-am pornit, am înțeles că e cam "Bun-rămas" de el. Precizez că l-am pus pe calorifer (fără baterie) câteva ore și l-am reîncercat să văd dacă funcționează, dar fără rezultat.
Eu aveam multe notițe pe telefon (circa 60) pe care aș vrea să le salvez pe calculator în primul rând. Am copiat tot de pe cardul microSD într-un dosar de pe HDD-ul laptopului cu speranța că o să găsesc vreun fișier în care s-au salvat notițele.

Și acum întrebarea: notițele, când vine vorba de sistemul de operare Android se salvează cumva pe cardul microSD sau doar în memoria internă (undeva sigur trebuie să se salveze, fiindcă odată am făcut backup la date și știu sigur că aveam și la notițe)?

Mulțumesc anticipat de răspunsuri. happy

Răspuns Câştigător
| Rrobert a răspuns:

Notitele la android raman in memoria interna, chiar si daca ai facut backup.
Este clar ca condensatori sau facut fraf dar il poti duce la un service unde ei au un anumit program prin care iti poate regasi notele pe care le aveai.Si eu am patit asta si le-am recuperat.SUCCES,FUNDA?

| DDCC explică (pentru Rrobert):

Și pe tine cât te-a costat asta la service? Ți l-au reparat complet sau doar ți-au recuperat datele?

| DDCC explică (pentru Rrobert):

Se pare că și-a revenit de la sine. Astăzi l-am repornit și funcționează ok.
Poftim o fundă, fiindcă ai răspuns primul. big grin

5 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Foloseai cumva google keep?

| DDCC explică (pentru LTAA):

Nu, e vorba de notițele din sistem (ale telefonului).

| suffarstar a răspuns:

Trebuia sa pui telefonul intr-un bol cu orez. Du telefonul la un service, daca nu se poate repara, macar sa recupereze ce era in memorie. Asta ar trebui sa reuseasca.