| Batista43 a întrebat:

Buna,TPU.Am pe un Hard Disck intern de 500GB trei partitii(C:78GB, D:195GB si E:192GB) si nu stiu pe ce partiti sa pun pentru o functionare optima, programele noi insatalate,jocurile noi instalate, muzica si filmele.Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

2 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Cred ca e chestie de preferinte.Pe al meu l-am lasat odata cu una din neatentie si i-am facut celuilalt 3. Obisnuiesc sa am 2 pe HDD.N-am observat vreo diferenta in performante.
Eu le impart asa : una pentru programe care nu-s jocuri si cealalta jocuri, muzica, poze, filme...etc,despartite la randul lor pe categorii cu foldere.
Totusi, nu stiu de ce, dar am observat ca unele jocuri nu mi-au mers decat daca le-am pus cu windows-ul.Iar photoshop mi s-a intamplat odata sa nu mai mearga daca il bag in C, dar a mers in D...nu-mi explic de ce.In fine, fa si tu 2 sa nu ai prea multe si sa te enerveze cand cauti ceva si lasa ceva spatiu "in caz ca x" in plus in C si restul pe D.
Un motiv pentru care sa ai windows-ul separat ar fi in cazul in care vrei sa ii dai o defragmentare.O sa ia mai putin timp.Si daca vrei sa reinstalezi windows-ul ca te-ai jucat unde nu trebuie stergi doar windows-ul, nu si jocuri, muzica...etc.

| KissAndor a răspuns:

Salut. Si eu tot de 500gb il am insa eu il impart in 2 partitii: C:100gb D:365gb! Eu iti zic parerea mea poate nu este cea m-ai buna dar eu asa le impart, in rest in C instalez normal windowsul si toate programele necesare, in rest in D am patru foldere pe categorii (musica, filme, poze, jocuri) asta asa organizativ, pentru o functionare optima folosesc Auslogics DiskDefrag si Ccleaner o data pe saptamana. Numai bine.