| cucciolina12 a întrebat:

Am probleme cu laptop-ul. Cand se incalzeste prea tare, se stinge. Pot sa-l folosesc doar 30 min Ce sa fac?

15 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu da banii pe ventilatoare ca nu repara nimic. La tine problema e alta. Mergi cu el frumos la un service de pc-uri si le explici foarte clar problema. ii rogi sa il curete de praf, sa verifice ventilatorul si rulmentii, si sa puna o pasta termoconductoare de buna calitate(de la mx2 in sus)(daca vrei copiezi ce am scris eu aici big grin ). O sa te coste 50-100 lei, dar asta e cea mai buna solutie.

Răspuns utilizator avertizat
| Jipa95 a răspuns:

Acum pe timp de vara este foarte complicat cu laptopurile cum le utilizam, in ce conditii le utizam, etc.
Cateva recomandari :
1. nu-l tine pe pat. Sub el, este o fanta care absoarbe aerul. Acoperind acea fanta, el se supraincalzeste, asta ducand la restart/oprire.
2. Nu te juca pe el, orice joc il face sa se incalzeasca.
3. Atunci cand te uiti pe youtube, foloseste calitatea 480p, nu urca ma sus.
Acum, pentru o racire corespunzatoare pentru un laptop, iti recomand cu cea mai mae incredere un stand cooler foarte util : http://www.pcgarage.ro/......b-version/
Bft! :)

| Danzell a răspuns:

Trebuie sa il duci la un service sa iti curete laptopul de praf, si sa iti puna pasta termoconductoare. problema cea mai mare care o au in general calculatoarele, si mai ales laptopurile e faptul ca li se depoziteaza foarte mult praf pe ventilator. mai pui si faptul ca e foarte cald vara.
ce ar mai fi ok e sa iti iei un cooler stand. eu de exemplu am un Coolermaster U3. are ventilatoare detasabile si le poti pune unde ai nevoie.
la service iti ia cam 40 50 lei maxim.
iar un cooler cat de cat acceptabil costa intre 100 si 200 lei. al meu a costat 180 lei.

| hp8510p a răspuns:

Du-l la un service sa-ti curete coolerul.Iti iei degeaba cooler pad daca coolerul laptopului este infundat...nu vei vedea diferente mari.

| Alexiuc a răspuns (pentru hp8510p):

Aia da daca e infundat de tot nu daca merge cat de cat ca cool pad ajuta mult si se vede diferenta

| valentin75 a răspuns:

Salut! Trebuie curatat de praf la interior, verificat coolerul de la procesor. Daca nu are alte probleme (sa zicem la placa video sau hard) ar trebui sa functioneze normal. Se recomanda cumpararea unui notepad cooler pentru el. Ventilarea suplimentara il face sa functioneze mai bine si ii prelungeste durata de viata. La utilizare nu se recomanda obturarea fantelor de ventilatie, duce la supraincalzire si la oprirea laptopului. Varianta cu un singur ventilator (200mm ) este mai silentioasa decat varianta cu doua ventilatoare. De asemenea, exista si masute cu ventilator pentru laptop. Iti poti alege in functie de buget.
http://www.pcfun.ro/standuri-coolere-notebook/deepcool/n6000/
http://www.pcfun.ro/standuri-coolere-notebook/pagina5/

| VictorMihail1990 a răspuns:

Sunt un fel de table speciale cu ventilator pentru a mai raci laptopurile, cauta si tu una

| zuzuluzu a răspuns:

Am fost eu la service ca tot asa mi se restarta se supra incalzea. Au umblat ei acolo dar nimic cand jucam un joc cu cerinte mai mari poc iar isi lua restart nu rezista, singura solutie a fost sa iau un cooler http://bit.ly/1pPhJqx si acum imi iau restart mult mai rar. Doar atunci cand joc 12 ore ca nesatulul incontinu pe o caldura ca acum

| Alexiuc a răspuns:

Recomandarea mea cumpara un cool pad asa am facut si eu, si sunt multumit de cum raceste daca nu folosesc laptopu sta pe la 45 50 max de grade procesoru, si daca ma joc ceva ce solicita mai mult ajunge la 65 70 max da nu-i problema ca merge super, temperatura maxima a procesoarelor la laptop e de 85 acum depinde si de tipurile de procesoare, daca procesorul tau ajunge la 85 de grade el se inchide dintr'o data ca si cum s-ar lua curentu sau iti da impresia ca s-a ars laptopu, asa ca cumparati un cool pad si la altex sunt ieftine, arunca o privire http://www.altex.ro/produse-it/componente/coolere, mult succes;)

| ggooggllee a răspuns:

Am avut si eu problea asta cu un HP si am cumparat un cooler si am scapat de problema big grin

| DEALEmele a răspuns:

Du-te la cineva care se pricepe sa desfaca laptopuri, spune-i sa ti-l curete de praf bine bine, si sa iti puna pasta termoconductoare pe placa video si pe procesor si nu o sa mai ai probleme.

| Dany0014 a răspuns:

Incearca sa il duci la cineva care se pricepe sa iti curete aerisirea/aerisirile de la cooler, ele fiind astupate cu praf sau diferite fibre ce-l mai bun sfat pe care ti-l pot da.

| xmcvjv a răspuns:

Da-i restart

| SchIzopHreniA a răspuns:

Trebuie sa stai cu el pe masa sau pe o tabla speciala, NU pe patura, cearceaf, covor sau picioare. El are multa mizerie acumulata de la scame si praf inauntru. Se inginge pe patura, se va arde in cel mai scurt timp. Iar daca tii laptopul pe picioare, dauneaza foarte mult corpului, pentru ca are anumite mecanisme, pieae, componente, substante, ai altele...