| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am si eu o problema cu calculatorul se stinge instantaneu atat monitorul cat si unitata. Ce credeti ca se intampla? Ce componenta e posibli sa se fi defectat? Se intrerupe ca si cum s-ar lua curentul si trebuie sa il repornesc dar se stinge din nou dupa o perioada mica de timp. Ce ma sfatuiti sa reinstalez Windows XP?

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Desfa unitatea si curat-o de praf! Ia un aspirator si pune furtunul de la el pe refulare (adica sa sufle aer) Apoi coolerul de la procesor trebuie pastat cu pasta termoconductoare sau poate nu ai cooler si trebuie sa cumperi unul (poate ai dar este prea mic si iarasi trebuie sa cumperi unul) Uite un model de cooler aici
http://www.emag.ro/......212P-GP%29 Pasta termo conductoare uite aici http://www.emag.ro/......pAS5(3.5g)

| ταξιδιώτης a răspuns:

Daca cablurile sursa sunt conectate la un prelungitor verifica-l pe acesta din urma in apropierea stecherului.Calculatorul inchide monitorul dar nu si alimentarea acestuia.
Verificarea se face cu stecherul deconectat de la priza electica.

Răspuns utilizator avertizat
| Angel31 a răspuns:

Dupa cum a postat si @neluL intr-adevar praful este un mare factor, in situatia in care PC-ul este cat de cat curat si nu ai coolerul la procesor impregnat de praf e posibil sa ai mari probleme cu sursa de alimentare. Ai atasat de curand un device nou la PC? Ce procesor ai pe pc, placa video este integrata?

| mariaWoW a răspuns:

Pai uita-te la setari ca unele compuri se sting dupa o anumita perioada pentru ca aunt fixate :10 min, 12 min nah. sper ca te-am ajutat