Întrebare recomandată | LoCkEd02 a întrebat:

Am si eu un Laptop Acer Aspire E1-571G cu urmatoarea configuratie:
Procesor Intel Core i3, 2,2 ghz
4 GB Ram
nVIDIA 620M de 1024 mb
Intrebarea este, de ce zice ca am 4 gb ram si imi apare 2, 33 gb usable?

10 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Baga windows 7 pe 64 de biti si totodata vezi ca sa ai drivereul nVIDIA al placii video DEDICATE GT620M instalat corect. Pentru ca procesorul sa lucreze impreuna cu placa video dedicata nu cu integrata, care mananca din ramii sistemului.

| Kattan a răspuns:

Din doua motive:
1. Windows pe 32 biti
si/sau
2. Placa video este incorporata (ia memorie din RAM)

| soul2soull a răspuns:

Sistemele de operare care sunt pe 32 de biti atat pot folosi maxim.

Daca bagi windows 7 x64 vei vedea ca poate folosi cei 4 gb de ram si viteza de procesare va fi mai mare

| Iwao a răspuns:

Pentru a recunoaste cei 4 gb memorie trebuia instalat windows pe 64 biti.Si asa ii poti utiliza pe toti cei 4 gb, run\msconfig\boot\advanced options\vezi cate nuclee are procesorul\le activezi si maresti memoria ram la 4 gb/ok, apply/restart.

| Assu53 a răspuns:

Deoarece ai sistemul de operare pe 32 de bitiwinking instaleaza-l pe 64

| aiCEVAcuMINE a răspuns:

Pentru ca atat e liber e aceeasi chestie si eu am 4gd si usable e mai putin

| vulcan86 a răspuns:

La fel are si al meu configuratia, numai ca al meu e Toshiba satellite. Asa a fost si la mine si de cand am inst un W7 Ultimate de 64 de biti de at imi foloseste 4 gb din 4. Ramane la alegerea ta ce o sa faci. Daca vrei un activator pentru win 7 care o sa mearga garantat si sa nu fi "prins" de Microsoft at ia de aici http://fisierulmeu.ro/63VQ7B6SD5AL/RemoveWAT-exe.html eu l-am upload-at acum...

| StefanelAlex a răspuns:

Banuiesc ca ai Windows 7 versiunea 32 Biti. In acest caz vei vedea ca din cei 4G o anumita cantitate este "rezervata" pentru hardware.
Mai multe detalii si solutia gasesti aici : http://www.unawave.de/windows-7-tipps/32-bit-ram-barrier.html?lang=EN

| motorx98 a răspuns:

Poate ai windows pe 32 de biti. Si cred ca maninca si windows-ul putin. Sanatate

| LoCkEd02 explică:

Zice de placa video NVIDIA GeForce GT 620M with 1 GB Dedicated VRAM. Deci imi ia 1 gb din memoria de rami? Mentionez ca am toate driverele si ale placii video dedicate nVIDIA si ale placii video integrate (Intel hd graphics 300).