| DarkAngel891989 a întrebat:

Buna TPU.Am si eu un pc cumparat de pe eMAG de aproape un an, nu cred ca conteaza configuratia.Cand il aprind si ascult muzica dupa cateva minute "se stinge imaginea" si ramane asa dar muzica continua sa cante iar dupa cateva secunde isi revine(cateodata ramane imaginea neagra si ii dau restart la pc). Oare de la ce o fi? Windows? Nu prea cred. Windows-ul este descarcat de pe site-ul oficial.
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Calculatorul este conceput sa functioneze numai prin monitor nu prin televizor, nu il mai folosii asa ca o sa il strici, cumpara sau daca ai monitor pune l pe monitor si nu vei mai avea probleme deloc.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O fi monitorul defect trebuie sa il verifici pe alt monitor

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca spui ca... continua sa functioneze si fara "imagine", atunci ar trebui sa fie de la monitor.
Deci poti incerca cu alt monitor sa te asiguri ca de la asta este. Sau incearca pe un televizor, prin HDMi.

Si in acest caz, poti ulterior sa repari sau sa iei alt monitor.

| DarkAngel891989 explică (pentru DoarBogdan):

Calculatorul este conectat la televizor Philips Ambilight 4k generatie noua.O fi de la cablu ce intra din unitate in televizor?(chestia este ca face doar odata, doar cand il aprind) in rest nu am probleme.

| VoidEternal a răspuns (pentru DarkAngel891989):

E posibil sa fie cablul. Ma gandesc ca e vorba de hdmi. Ia-ti un cablu sanatos, eventual unul plat sau macar unul zdravan de calitate si vezi daca problema apare in continuare. Daca da, atunci posibil sa fie problema de la driverul de placa video daca ai placa video dedicata.
In orice caz nu are voie sa faca asta. Verifica eventual si rezolutia setata atunci cand ruleaza pe tv, sa fie pe 1920x1080. Poate 4k e prea mult in caz ca hardware-ul tau poate urca pana la rezolutia asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DarkAngel891989):

Calculatorul este conceput sa functioneze numai prin monitor nu prin televizor, nu il mai folosii asa ca o sa il strici, cumpara sau daca ai monitor pune l pe monitor si nu vei mai avea probleme deloc.

| NLS a răspuns:

Esti sigur ca nu e setat in PowerSettings sa se opreasca monitorul dupa fix 20 de minute? (acesta e timpul standard, daca nu cumva l-ai modificat tu sau altcineva).

Faptul ca uneori isi revine singur, poate fi pus pe seama unui mouse defect, la care senzorul citeste in mod eronat schimbarea coordonatelor, desi mouse ul nu a fost miscat fizic.

Sau daca se blocheaza, tot la PowerSettings poate fi pus HDDul sa se opreasca, tot dupa 20 de minute.
Nu sunt chiar sigur, dar pesemne melodia se incarca in RAM, astfel ca muzica nu se oprește atunci cand se opreste HDD ul.

| Brizbriz a răspuns:

Verifica power saving, insa daca spui ca isi revine singur, atunci e ceva naspa, si ar trebui sa il duci la service

| DarkAngel891989 explică:

Va multumesc frumos tuturor pentru ajutor.In primul rand am sa schimb hdmi-ul si in al doilea rand daca tot asa se vede am sa cumpar un monitor mai mic fix pentru pc.Zi faina sa aveti!