| SoulReaver a întrebat:

Bună TPU. Am un laptop Acer Aspire 6920 dual core duo 2400mhz, 4gb ram. Problema e că acum ceva timp a început să se restarteze random. Am schimbat pasta termo la procesor și placa video fără un efect. Când încerc să reinstalez orice tip de windows se tot restartează. Am instalat ubuntu, merge fără probleme, puțin greuț dar nu se mai oprește. Oare îmi puteți spune de ce? Am schimbat și hdd-ul și stick-urile de instalare și nimic pe windows nu reușesc să duc la capăt install-ul.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca un alt kit de instalare!

| SoulReaver explică (pentru Bula):

Am încercat, de la win7 la 11 fara rezultat, si de pe stick-uri diferite, am și cd-uri originale, la fel face.

| Bula a răspuns (pentru SoulReaver):

Cu kit-ul Ubuntu ai posibilitatea (la poenire, apasand "Esc") sa testezi memoria RAM (Memtest, dureaza cca 1 ora).
Scanarea hard disk-ului si a restului echipamentului se poate face doar de sub Windows instalat, eventual sa cauti "Hiren s Boot CD v.9.9 si sa-l scrii pe un CD (NU pe stick! ). Cand CD-ul este preparat, boot-ezi de pe el, dupa care ai la dispozitie testere penturu toate componentele calculatorului.

| NisipLaMare a răspuns:

Posibil de la RAM.

| SoulReaver explică (pentru NisipLaMare):

Să încerc să scot o plăcuță? Dar pe ubuntu de ce merge?