| RaluxSh a întrebat:

TPU! Am un laptop Samsung NP300V5Z-S05RO, Procesor Intel® Core™ i5-2450M 2.5GHz Sandy Bridge, 6GB, 1TB, GeForce GT 520MX 1GB. L-am cumparat nou, acum un an jumate...problema este ca de o saptamana mi se blocheaza (freeze screen). Am bagat windows 7 din nou, am bagat si alt windows 7 si face la fel... merge ce merge si apoi se blocheaza. Aseara i-am schimbat windows-ul. A mers. Azi am stat jumate de ora pe facebook si s-a blocat. Acum daca il aprind nu pot deschide nici macar un folder.
Precizez ca toata prostia asta a inceput de cand am instalat sims 3, toata colectia. In timpul jocului se bloca. Acum nu am bagat jocul, dar se blocheaza si fara.
Poate sa fie si din cauza ca am schimbat windows-ul deja de foarte multe ori pana in prezent? Ce pot sa fac? Cum aflu ce nu merge?
P.S. cand se blocheaza, se aprinde beculetul care imi indica procesorul. Si nu se mai stinge. Nu merge nici Ctr-alt-del. Doar restart.

3 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Beculetul acela e de la hard disk. Ruleaza un chkdsk si cu putin noroc poate ti-l repara, cel putin temporar. Vezi pe google cum, e o singura comanda si cere restart.

| TheRaul556 a răspuns:

Incearca sa ii instalezi windowsul original ce l-a avut prima data si sa-i cureti coolerul de pe procesor+sa pui pasta termoconductoare pe procesor.Dar mai bine l-ai duce la un service.

| RaluxSh explică (pentru TheRaul556):

E inca in garantie... o sa il duc oricum la cei de la Flanco de unde l-am achizitionat, dar voiam sa stiu daca e ceva ce pot rezolva eu...ma gandeam la o problema de software si as fi recunoscatoare daca stiti programe ce pot detecta daca piesele sunt stricate in el, sa imi spuneti si mie! Mersi!